Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Wielka Brytania jako pierwsza na świecie zakaże handlu płetwami rekinów

Zakaz importu i eksportu ma dotyczyć także wyrobów powstających z rekinich płetw

Brytyjski rząd ogłosił, że zabroni importu i eksportu odciętych płetw rekina oraz jakichkolwiek produktów zawierających ten kontrowersyjny składnik. To pierwszy na świecie kraj podejmujący takie działania. W sierpniu br. przedstawiciele brytyjskiego rządu przygotowali pierwsze wytyczne, ale nie podano jeszcze konkretnej daty wprowadzenia zakazu.

Przeczytaj też: Poznaj brudne sekrety branży ryb i owoców morza

Pozyskiwanie płetw rekinów to krwawy proceder. Są odcinane od żyjącej ryby. Często rybacy nie wykorzystują żadnych innych elementów ciał poza płetwą, którą mogą drogo sprzedać. Ta okrutna praktyka dziesiątkuje populację rekinów i zagraża przetrwaniu gatunku.

W 2013 roku Wielka Brytania zakazała odcinania rekinom płetw na swoich wodach. Jednak przepisy pozostawiały furtkę, zezwalał na import do 25 kg płetw do „konsumpcji osobistej”. Dochodzenie Greenpeace Unearthed wykazało, że tylko w latach 2017-2019 Wielka Brytania wyeksportowała dzięki temu ponad 50 ton płetw.

Przeczytaj też: Czy Boris Johnson zakaże hodowli zwierząt na futra?

Ludzie są już winni zniknięcia około 70 proc. światowej populacji rekinów. Co roku zabijanych jest około 8 proc. żyjących osobników. Przy takim tempie przełowienia nie ma szans na odbudowę populacji. Co roku na świecie sprzedawane są rekinie płetwy warte ponad 500 mln dolarów. Głównym miejscem połowu tych drapieżnych ryb jest Hongkong, ale też obszar Zatoki Meksykańskiej i wybrzeże Hawajów, mimo że odcinanie płetw jest zabronione w wodach należących do USA.

Dlaczego rekinie płetwy są tak wartościowe? Pojawiają się w preparatach leczniczych oraz jako składnik dań. Jednocześnie jednak rekiny są bardzo ważne dla morskiego ekosystemu. Magazynują w swoich ciałach CO2, polują i regulują populację innych morskich zwierząt. – Rekiny istnieją od milionów lat i odgrywają kluczową rolę dla zdrowia naszych oceanów. Jednak w wyniku działalności człowieka wiele gatunków tych ryb jest krytycznie zagrożonych i w niektórych regionach grozi im wyginięcie – tłumaczy obrońca rekinów i filmowiec James Glancy. Spośród ponad 500 odmian rekinów Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) wymienia obecnie 143 jako zagrożone wyginięciem.

Kolejnym zagrożonym gatunkiem, który jest wciąż poławiany w brutalny sposób, są walenie. Więcej przeczytasz o tym procederze tutaj.

Zdjęcie: Alex Rose on Unsplash

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies