Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Tauron buduje elektrownie na dachach. Są koniecznością

Instalacje fotowoltaiczne wyprodukują rocznie około 517 tys. kWh energii elektrycznej

Polski rynek energii słonecznej rozwija się tak szybko, że wręcz trudno znaleźć dzień bez informacji o nowych projektach fotowoltaicznych. Czasem czasem chodzi o duże farmy, ale zazwyczaj to mniejsze instalacje. Przykładem z tej drugiej grupy jest inwestycja w Jaworznie. Tauron Nowe Technologie zainstaluje w tym mieście panele fotowoltaiczne na dachach 14 budynków wielorodzinnych należących do Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik”.

Przeczytaj też: Ruszyła budowa pierwszej modułowej elektrowni jądrowej

Inwestycja Taurona przewiduje trzyetapowy montaż paneli o łącznej mocy 509 kWp. Każdego roku wyprodukują one około 517 tys. kWh ekologicznej energii elektrycznej. Firma informuje, że w instalacji zostaną wykorzystane panele z ogniw monokrystalicznych, których sprawność sięga niemal 21 proc. To kosztowniejsza technologia, ale w dłuższej perspektywie bardziej opłacalna. Spółka przekonuje, że inteligentny system sterowania instalacją pozwoli lepiej zarządzać produkcją energii elektrycznej.

Tauron przypomniał też, że przestawianie się na odnawialne źródła energii to już nie moda, ale konieczność, a na poparcie tych słów przytoczył dane. W ubiegłym roku firma przyłączyła 97,7 tys. mikroelektrowni słonecznych, o łącznej mocy 658 MW. Z kolei w pierwszym półroczu 2021 podmiot przyłączył do swojej sieci blisko 44 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy ok. 317 MW. Dla porównania w całym 2017 roku było to nieco ponad 4 tys. instalacji.

Przeczytaj też: Wirtualna Polska kupiła drugą farmę fotowoltaiczną

Jaworzno nie pojawia się w komunikatach Taurona po raz pierwszy. W grudniu ubiegłego roku energetyczna spółka uruchomiła w tym mieście swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną. Po elektrowni o mocy 5 MW uruchomiono podobny obiekt w gminie Choszczno w województwie zachodniopomorskim. Farma o mocy 6 MW zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną około 2,5 tysiąca gospodarstw domowych. Na początku roku rozpoczęły się też prace budowalne przy drugiej farmie fotowoltaicznej w Choszcznie. W ramach tego projektu powstaje elektrownia o mocy 8 MW.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies