Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ruszyła budowa pierwszej modułowej elektrowni jądrowej. Małym reaktorem chwalą się Chińczycy

Orlen i Synthos deklarowały niedawno, że planują sprowadzić tę technologię do Polski

Otwiera się nowy rozdział w zakresie energetyki jądrowej. China National Nuclear Corporation (CNNC), czyli państwowy podmiot nadzorujący program nuklearny w sektorach cywilnym i wojskowym, poinformował o rozpoczęciu budowy pierwszego komercyjnego SMR (skrót od Small Modular Reactor, czyli małego reaktora modułowego) na lądzie. Demonstracyjny mały reaktor modułowy ACP100, znany też pod nazwą Linglong One, będzie działał w elektrowni Changjiang w chińskiej prowincji Hainan.

Przeczytaj też: Bruksela przedstawiła szczegóły nowej reformy klimatycznej

Wielozadaniowy reaktor wodny ciśnieniowy (PWR) był opracowywany przez ponad dekadę. W 2016 roku jako pierwszy SMR przeszedł pomyślnie testy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Według pierwotnych planów budowa tej jednostki miała wystartować już cztery lata temu, jednak na przeszkodzie stanęły kwestie regulacyjne. Nie zmienia to faktu, że Państwo Środka zdołało wyprzedzić zachodnie gospodarki w rozwoju tej perspektywicznej technologii.

Małe reaktory modułowe są tańsze w budowie od wielkoskalowych odpowiedników, a sam etap konstrukcyjny trwa krócej. Jednostki te mogą być dostarczane na miejsce, w którym docelowo będą produkować energię elektryczną. Linglong One o mocy 125 MW może zaspokoić potrzeby energetyczne ponad 500 tys. gospodarstw domowych. SMR sprawdzi się zarówno jako źródło ciepła w chłodnych regionach, jak i zasilanie dla odsalarek pracujących w miejscach z niedoborem wody pitnej. Taki reaktor może stanąć i w zakładzie przemysłowym, i w centrum miasta. Tyle teoria – na praktyczne wnioski przyjdzie nam trochę poczekać.

Przeczytaj też: KGHM opracowuje ważną strategię zmian w obszarze klimatu

Na potencjał SMR oraz MMR (micro modular reactor) zwrócono uwagę także nad Wisłą. Pod koniec czerwca Orlen i Synthos poinformowały, że powołują do życia spółkę Orlen Synthos Green Energy, która zajmie się rozwojem projektów energetycznych: zarówno małych reaktorów jądrowych, jak i odnawialnych źródeł energii, czyli OZE. Paliwowy gigant przekonywał wówczas, że małe jednostki atomowe nie stanowią konkurencji dla odnawialnych źródeł energii, ani dla wielkoskalowych elektrowni atomowych.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies