Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Orlen potwierdza: zainwestuje w małe reaktory jądrowe. Partnerem koncernu jest Synthos

Spółka Orlen Synthos Green Energy zajmie się rozwojem projektów energetycznych, zarówno małych reaktorów jądrowych, jak i OZE

Podczas dzisiejszego briefingu prasowego Daniel Obajtek, prezes Orlenu, oraz Zbigniew Warmuz, prezes spółki Synthos, poinformowali o nawiązaniu współpracy w zakresie rozwijania w Polsce energetyki jądrowej. W tym celu do życia powołana będzie spółka celowa Orlen Synthos Green Energy, która w ciągu kilku miesięcy powinna opracować szczegóły kooperacji.

Przeczytaj też: Koncerny energetyczne chcą recyklingu turbin wiatrowych

Potwierdziły się doniesienia, które znajdziesz w serwisie green-news.pl. Firma Synthos, kontrolowana przez polskiego miliardera Michała Sołowowa, zamierza współpracować z Orlenem nie tylko w biznesie chemicznym, ale też energetycznym. Partnerzy skupią się na mikro i małych reaktorach jądrowych, czyli MMR (micro modular reactor) oraz SMR (small modular reactors). Maksymalna moc tych pierwszych to 5 MW, w przypadku większych jednostek mowa o 300 MW.

Podczas krótkiego wystąpienia prezes Orlenu podkreślał, że współpraca ta nie koliduje z rządowymi planami budowania wielkoskalowych elektrowni atomowych – oba rozwiązania mogą się uzupełniać. Jednocześnie zaznaczał, że mniejsze reaktory można wdrożyć znacznie szybciej, jest to tańsze, a do tego może być bardzo opłacalne. Małe reaktory staną się rozproszonymi źródłami energii, które przyczynią się do transformacji polskiej energetyki i pomogą utrzymać konkurencyjność przemysłowi. Jednocześnie mogą stanowić wsparcie dla systemu energetycznego.

Przeczytaj też: Amazon niszczy nowe produkty. Skala zjawiska przeraża

Reaktory SMR nie są jeszcze powszechnie stosowane – to technologia dopiero certyfikowana, chociaż działają już instalacje demonstracyjne. Orlen zaznaczył, że małe jednostki atomowe nie stanowią konkurencji dla odnawialnych źródeł energii, ale uzupełnienie dla opartej o nie energetyki. Obecnie rolę stabilizatora stanowi węgiel, od którego trzeba odejść. Rozwiązaniem przejściowym będzie gaz, dlatego koncern naftowy rozwija projekt w Ostrołęce. Przyszłość stanowić ma jednak symbioza energii atomowej i odnawialnej.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies