Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Orlen chce zostać regionalnym liderem technologii wodorowych. Sprawdź, jakie inwestycje planuje

Koncern paliwowy zamierza wykorzystać energię odnawialną do produkcji zielonego wodoru nie tylko w Polsce

Orlen pochwalił się nowym projektem, który pozwoli zredukować ślad węglowy i przybliży firmę do neutralności klimatycznej, którą chce ona osiągnąć w połowie stulecia. Mowa o Hydrogen Eagle – programie inwestycyjnym zakładającym m.in. budowę międzynarodowej sieci hubów wodorowych zasilanych odnawialnymi źródłami energii. Obejmie on Polskę, Czechy oraz Słowację.

Przeczytaj też: Ponad 300 milionów zwierząt w UE jest wciąż hodowanych w klatkach

Projekt przewiduje budowę sześciu nowych hubów wodorowych: trzech w Polsce, dwóch w Czechach oraz jednego na Słowacji. Instalacje elektrolizy, z pomocą których będzie powstawać paliwo przyszłości, będą zasilane przez odnawialne źródła energii. Prąd popłynie do nich m.in. z morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Łącznie docelowo moc instalacji elektrolizy zasilanych OZE wyniesie ok. 250 MW. Orlen chce, by do 2030 roku moce wytwórcze wodoru wyniosły około 50 tys. ton rocznie.

Jednocześnie polski gigant paliwowy zamierza zainwestować w trzy instalacje przetwarzania odpadów komunalnych w niskoemisyjny wodór. Powstaną one w Płocku, Ostrołęce oraz w Czechach. Na tym jednak nie koniec – firma planuje zbudować ponad sto stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i towarowego. Ponad połowa z nich (54 stacje) powstanie w Polsce, natomiast 22 obiekty zostaną wybudowane w Czechach, a 26 na Słowacji.

Przeczytaj też: Polacy bohaterami minidokumentu Facebooka

Program Hydrogen Eagle pomyślnie przeszedł etap weryfikacji przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w konkursie na projekty z obszaru technologii i systemów wodorowych w ramach mechanizmu IPCEI. W kolejnym kroku będzie ubiegać się o notyfikację wsparcia przez Komisję Europejską. Orlen informuje, że program wzmocni powstającą europejską infrastrukturę wodorową European Hydrogen Backbone (EHB). W ten sposób wesprze on budowę potencjału Europy w produkcji zero- oraz niskoemisyjnego wodoru.

W serwisie green-news.pl przeczytasz, że Orlen ambitnie podchodzi do kwestii rozwoju rynku wodorowego. W Niemczech, na stacjach grupy w Wolfsburgu i Müllheim, działają już pilotażowe punkty tankowania wodoru. We Włocławku, Trzebini i Płocku powstają instalacje wytwarzania wodoru o docelowych łącznych możliwościach produkcji ponad 1 tys. kg na godzinę. Huby będą dostarczać wodór na stacje dla transportu indywidualnego i komunikacji publicznej. Koncern rozpoczął postępowania przetargowe na budowę pierwszych polskich stacji tankowania wodoru zlokalizowanych w Poznaniu i Katowicach. W planach jest także budowa sześciu stacji w Czechach.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies