Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polacy bohaterami minidokumentu Facebooka. Zobacz, jak ratują planetę

Grupa EkoLogiczna, której poświęcono jeden z odcinków serialu dokumentalnego The Rethinkers, skupia się na ratowaniu bocianów

Facebook dołączył do grona firm, które chcą uchodzić za proekologiczne i chociaż do amerykańskiej korporacji można mieć sporo zastrzeżeń, warto przyjrzeć się jej projektowi The Rethinkers. To seria dziesięciu krótkich filmów dokumentalnych o inspirujących grupach facebookowych. Każda z nich informuje o działaniach na rzecz ochrony środowiska i ochrony klimatu.

Przeczytaj też: Poziom CO2 jest o połowę wyższy niż w czasach przedindustrialnych

Tylko w Polsce ponad 600 tysięcy użytkowników FB obserwuje przynajmniej jedną z 9 tys. grup poświęconych odkrywaniu, podziwianiu i ochronie Ziemi i środowiska. W skali globalnej ponad 3,5 miliona osób przekazało przeszło 130 milionów dolarów za pośrednictwem zbiórek na Facebooku i Instagramie na cele związane z ochroną przyrody i walką ze zmianami klimatu.

Wśród grup prezentowanych w serii The Rethinkers znalazła się m.in. Raasay Community Renewables, czyli grupa Szkotów, którzy wspólnie pracują nad tym, by ich wyspa była zasilana energią odnawialną. Z kolei Os Om Havel to duńska grupa wolontariuszy oczyszczających morze, a Grow Here jest organizacją łączącą rolników z osobami, które potrzebują kawałka terenu do uprawy własnego, zdrowego jedzenia.

W tym projekcie znajdziesz też polski podmiot: Grupa EkoLogiczna, która zajmuje się badaniem i ochroną bocianów, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Jej założyciel, Ireneusz Kaługa, przekonuje, że to dla naszego kraju ptak wyjątkowy – co piąty osobnik pochodzi z Polski. Tym samym powinniśmy wziąć odpowiedzialność za te zwierzęta i edukować ludzi od najmłodszych lat, by zapewnić przetrwanie temu gatunkowi.

Przeczytaj też: Nowa spółka zajmie się rozwojem OZE w grupie Orlen

Członkowie i sympatycy organizacji każdego roku prowadzą m.in. akcję obrączkowania młodych bocianów. Niektórym osobnikom zakładane są także nadajniki, dzięki czemu okazało się, że ptaki te zimują w Sudanie i Czadzie. Jednocześnie łatwiej jest określić, jak daleko od gniazd bociany zdobywają pokarm. W efekcie wiadomo, które żerowiska są najcenniejsze i należy zapewnić im ochronę. Niestety, zmniejszająca się bioróżnorodność nie służy ochronie tego gatunku.

Polskim bocianom zagrażają nie tylko zmiany w strukturze upraw na rodzimej wsi czy słupy energetyczne, ale też kłusownicy na trasie ich wędrówki na Południe. Okazuje się, że każdego roku w Libanie w wyniku nielegalnych polowań życie tracą miliony ptaków. Dlatego w ramach programu „Bociany ponad granicami” członkowie Grupy prowadzą akcje edukacyjne w libańskich szkołach, wspierają libańskich społeczników i wywierają presję na lokalny rząd. Ponoć przynosi to efekty i liczba zabitych ptaków spada.

Filmy znajdziesz pod tym adresem.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies