Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Za kilka lat utoniemy w zużytych panelach słonecznych? Polscy badacze chcą nam tego oszczędzić i zarobić na recyklingu

Naukowcy z kilku państw zamierzają opracować rozwiązanie, które pozwoli odzyskać prawie wszystkie materiały wykorzystane do produkcji paneli

Farmy wiatrowe i fotowoltaiczne dominują wśród inwestycji w nowe źródła energii. Nic dziwnego, wytwarzany przez nie prąd jest najtańszy. Dodatkowo ważny jest efekt środowiskowy: zeroemisyjne technologie wypierają szkodliwe dla środowiska elektrownie zasilane paliwami kopalnymi, więc emisja CO2 spada. Problemem pozostają jednak zużyte urządzenia: co zrobić z wiatrakami i panelami wycofanymi z użycia? Na to pytanie trzeba odpowiedzieć jak najszybciej, bo skala problemu stale rośnie. Swoje rozwiązanie za jakiś czas zaproponują pracownicy Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH).

Przeczytaj też: Ikea odkupi używane meble i ponownie wprowadzi je na rynek

Krakowska uczelnia poinformowała o utworzeniu konsorcjum ze spółką technologiczno-badawczą 2loop Tech. Zespół składa się z naukowców z Polski, Czech i Słowacji, a cel jest dość jasny: opracować metodę recyklingu paneli fotowoltaicznych, która będzie ekologiczna i opłacalna. Podmiot chce, by nowe rozwiązanie umożliwiało blisko stuprocentowy recykling zużytych paneli słonecznych, łącznie z metalami szlachetnymi i to w formie, która pozwoli ponownie je wykorzystać.

Jak podaje zespół, w samej Polsce do 2025 roku będzie zainstalowanych ponad 420 tys. ton paneli. Szacuje się, że średnia żywotność tych modułów wynosi nawet 30 lat, ale już niedługo tylko w naszym kraju do utylizacji lub recyklingu może trafić ponad 100 ton zużytych instalacji fotowoltaicznych. Należy zrobić wszystko, by odzyskać srebro, aluminium, krzem czy szkło zużyte do ich produkcji – to odciążyłoby przemysł wydobywczy czy hutniczy. Jeśli poważnie myślimy o ograniczaniu emisji CO2, konieczne jest dopracowywanie gospodarki obiegu zamkniętego.

Przeczytaj też: Enea uruchomi pięć magazynów energii

Prof. dr hab. inż. Marek Cała, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH, przekonuje, że Polska może zostać nie tylko lokalnym, ale nawet globalnym liderem w zakresie recyklingu instalacji tego typu. Wpływ na to mają korzystne położenie, zainteresowanie ze strony biznesu, ale też odpowiedni know-how oraz potencjał produkcyjny. Trzeba mieć przy tym na uwadze, że w ciągu dekady moc zainstalowana źródeł fotowoltaicznych w krajach UE wzrosła o około 100 GW i na koniec 2019 roku wynosiła już 130 GW. Recyklingowy potencjał jest zatem ogromny.

Zawarta pod koniec kwietnia umowa przewiduje, że Akademia Górniczo-Hutnicza przeprowadzi prace laboratoryjne oraz opracuje metodę przetwarzania paneli. Badania przemysłowe (potrwają do października 2022 roku) odbywać się będą w Katedrze Inżynierii Środowiska na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii. Prace wdrożeniowe oraz uruchomienie prototypowej linii technologicznej nastąpi z kolei w zakładzie 2loop Tech w podtoruńskich Czaplach. Powinno to nastąpić do końca 2023 roku.

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies