Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Symfonia, w której grają bębny pralek. W Dniu Ochrony Środowiska wsłuchaj się w „Żywioły”

Muzyczna opowieść o Ziemi, przyrodzie i człowieku odegrana na instrumentach z odpadów: płyta „Żywioły” Pawła Pudło to lekcja ekologii

Symfonia opisująca nasze życie na Ziemi od zarania dziejów aż po odległą przyszłość to innowacyjne przedsięwzięcie, w które zaangażowanych było blisko 300 osób. – Projekt „Żywioły” opowiada historię Ziemi oraz człowieka, który jest jej nieodłącznym elementem. Pomimo, że już jesteśmy „technoludźmi” niemal zrośniętymi ze swoimi smartfonami i internetem, to nadal pozostajemy częścią otaczającej nas przyrody – tłumaczy kompozytor Paweł Pudło.

Polski twórca przez dziewięć lat pracował nad nagraniami. Po wielokrotnym odsłuchaniu płyty mogę ją z czystym sumieniem polecić w Światowym Dniu Ochrony Środowiska. Jej dźwięki mają inspirować i skłaniać do refleksji. Utwory z albumu „Żywioły” wyróżniają się tym, że klasycznym instrumentom towarzyszą te zrobione z jednorazowych opakowań. Taki upcykling może budzić spory podziw i zaskoczenie.

Przeczytaj też: Czy można połączyć rozrywkę z edukacją dotyczącą kryzysu klimatycznego?

Muzyk podkreśla, że projekt „Żywioły” go zmienił. Przez dziewięć lat Paweł Pudło poznawał przyczyny kryzysu klimatycznego, którego już dziś doświadczamy. Przyglądał się temu co, a raczej kto truje nas smogiem i poznawał mroczne sekrety gospodarki odpadami. To stało się kanwą, na której oparł muzyczną opowieść odegraną przy użyciu jednorazowych opakowań i bębnów wymontowanych z pralek. Muzyk zbierał opakowania, czyścił i przygotowywał do tego, by odegrały swoją rolę w symfonicznych „Żywiołach”.

Przeczytaj też: Sir David Attenborough ostrzega nas przed rychłym końcem życia na Ziemi

Artyści coraz częściej i głośniej mówią o tym, że niszczymy planetę. Chcą wykorzystać swój głos jak najlepiej, aby uwrażliwić nas na globalne problemy klimatyczne. Zespół Coldplay zawiesił w 2019 roku trasy koncertowe po to, by wymyślić sposób na koncertowanie w zrównoważonym duchu. Leonardo Di Caprio angażuje się w nowe, zrównoważone sporty motorowe i wspiera produkcję filmów dokumentalnych – pisałam o tym przy okazji startu kolejnego sezonu Formuły E. Maciej Sikorski przybliżył z kolei działalność filmowego Iron Mana, czyli Roberta Downey jr., który zachęca do inwestowania w ekologiczne startupy. Lista gwiazd, które nie tylko mówią o ekologii, ale szukają sposobów na to by żyć w sposób odpowiedzialny jest długa – od Jane Fondy po Olgę Bołądź. Jako ścieżka dźwiękowa do naszych wewnętrznych refleksji na temat konsumpcji, ekologii i przyszłości świata, niech nam posłużą dźwięki okiełznanych przez Pawła Pudło „Żywiołów”.

Album „Żywioły”/„Elements” można znaleźć na popularnych platformach streamingowych lub zamówić na stronie artysty.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies