Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
PGNiG chce zarobić na elektromobilności. Inwestuje w gdańską firmę Enelion

W pierwszym etapie państwowy podmiot zasili biznes producenta ładowarek ponad 2,5 mln zł. W przyszłości jednak kwota ta wzrośnie

Można powidzieć, że rozwój elektromobilności w Polsce jest niezbyt dynamiczny, ale stały. W green-news.pl przeczytasz o promocji, jaką dla kierowców aut elektrycznych przygotował Tauron albo o przejęciu przez Orlen sieci ładowarek należących do Energi. Kolejne doniesienia z tego sektora dotyczą grupy PGNiG, która zainwestowała w rodzimego producenta ładowarek, firmę Enelion z Gdańska.

Przeczytaj też: Spalanie gazu bez emisji CO2 do atmosfery

Pieniądze wyłożyła spółka PGNiG Ventures, która w Grupie pełni rolę funduszu inwestującego w innowacyjne projekty. Zadaniem tego podmiotu jest obejmowanie w spółkach mniejszościowych udziałów. Maksymalne w dwóch rundach finansowania, firma może zainwestować w jeden projekt 15 mln zł, a wyjście z niego powinno nastąpić po kilku latach.

Wartość pierwszego etapu inwestycji w Enelion to przeszło 2,5 mln zł. Docelowo wsparcie może wynieść 6 mln zł. Nie podano, jaką część udziałów PGNiG obejmie za te pieniądze. Fundusz zakłada, że w tym przypadku wycofa się z inwestycji w ciągu pięciu lat. Nie sprecyzowano, na co zostaną przeznaczone przekazane środki, ale Enelion ma w planach poważne zwiększenie produkcji oraz rozwinięcie eksportu do USA, Kanady, Europy Wschodniej, Ameryki Południowej, na Bliski Wschód oraz do Afryki. Spółka zamierza również wprowadzić do oferty szybkie ładowarki DC.

Przeczytaj też: Burger King poszerza bezmięsną ofertę

Obecnie spółka Enelion dostarcza na rynek ładowarki do samochodów elektrycznych oraz oprogramowania do zarządzania ich sieciami. Firma powstała w połowie poprzedniej dekady i dostarczyła klientom w kraju i za granicą kilka tysięcy ładowarek (obecnie produkuje ich 400 miesięcznie). Na rodzimym rynku podmiot współpracuje m.in. z PGE, Tauronem, Polenergią czy firmą Greenway, ale aż 70 proc. wyprodukowanych przez nią urządzeń trafia za granicę. Z oferty polskiej spółki mogą korzystać zarówno klienci biznesowi, jak i indywidualni.

PGNiG to jedna z firm, które w przyszłości miałyby należeć do polskiego koncernu multienergetycznego. W tym gronie znajdują się też Energa i Lotos, a podmiotem, który przewodzi konsolidacji jest Orlen. Koncern paliwowy chce nie tylko urosnąć, ale też przejść transformację energetyczną. Na ten cel przeznaczy dziesiątki miliardów złotych. W efekcie firma chce się stać liderem przemian proekologicznych w regionie, a docelowo zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies