Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polska ma nowy rekord produkcji energii ze słońca i wiatru

W piątek 9 kwietnia dzięki korzystnym warunkom pogodowym ponad jedna trzecia energii trafiającej do odbiorców pochodziła z odnawialnych źródeł

W piątek 9 kwietnia o godz. 12.45 w polskim systemie energetycznym padł rekord produkcji w odnawialnych źródłach energii, czyli OZE. W szczytowym momencie generacja wyniosła 7860,3 MW. W tym samym czasie nowy rekord ustanowiły też elektrownie fotowoltaiczne, które pracowały z mocą 2779,3 MW. Operator systemu, czyli Polskie Sieci Elektroenergetyczne podają, że poprzedni rekord generacji z OZE z 21 marca br. wyniósł 6572,1 MW.

Przeczytaj też: Spółka Zygmunta Solorza przegrywa w sądzie z Greenpeace

W nachodzących miesiącach można spodziewać się jeszcze wielokrotnego poprawiania tych wyników, szczególnie jeśli chodzi o pracę źródeł słonecznych. Najlepsze warunki nasłonecznienia mamy w Polsce od marca do września. Jednocześnie cały czas trwa boom na nowe inwestycje, o czym przeczytasz w green-news.pl np. tutaj. Moc elektrowni słonecznych w Polsce to obecnie 4115 MW, do końca roku może wzrosnąć do 6 GW.

Przeczytaj też: Inwestycje w OZE zdominowały światową energetykę

W rekordowych okresach Polska czerpie z OZE nawet ponad jedną trzecią energii (dziś było to około 35 proc.). Średnio w ciągu roku nadal jednak niemal 70 proc. energii dostarczają źródła węglowe. W kolejnych latach czeka nas coraz szybsze przechodzenie z paliw kopalnych do czystej energii.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies