Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Żabka wprowadza zmiany. Zobacz, jak ograniczy zużycie plastiku o tysiąc ton rocznie

Popularna sieć sklepów zastępuje plastikowe wyroby produktami papierowymi

Żabka poinformowała, że eliminuje ze swoich sklepów jednorazowe materiały z plastiku. Chodzi o torby na zakupy, tzw. zrywki, oraz wieczka do kubków na ciepłe napoje. Zastąpią je wyroby biodegradowalne. Sieć sklepów przewiduje, że taki krok pozwoli zredukować zużycie plastiku o tysiąc ton rocznie. Jednocześnie Żabka zachęca, by klienci przychodzili po zakupy z własnymi torbami, co jeszcze bardziej ograniczy zużycie surowców – nawet, jeśli są one odnawialne.

Przeczytaj też: Elektryczna Dacia Spring może kosztować tylko 35 tysięcy złotych

Sieć wyjaśnia, że obecnie jej klienci dokupują torbę do 5 proc. zakupów. Wydaje się, że to niewiele, ale trzeba pamiętać o skali – każdego dnia firma obsługuje około 2,5 mln osób. Dlatego wycofanie z użycia wspomnianych produktów z plastiku powinno zaowocować redukcją tworzyw sztucznych o 1 tys. ton rocznie. Żabka powołuje się też na dane, z których wynika, że w Polsce nadużywa się toreb plastikowych – statystyczny Polak używa ich średnio ok. 490 rocznie.

Firma zapewnia, że papier użyty do produkcji toreb dostępnych w sieci pochodzi z odnawialnych źródeł i jest oznaczony certyfikatem FSC, który świadczy o odpowiedzialnej gospodarce leśnej. Oznacza to np., że producenci stosują nowe technologie, minimalizują ilość zużytej w czasie produkcji wody. Każde ścięte drzewo wymaga nasadzenia przynajmniej jednego nowego. Więcej na temat certyfikacji dowiesz się z tekstu Lasy Państwowe zrezygnują z certyfikowania drewna? Producenci mebli alarmują.

Przeczytaj też: Aż trudno uwierzyć, do czego Biedronka używa sieci rybackich

Na koniec warto przypomnieć, że Żabka już wcześniej podejmowała działania proekologiczne. Wprowadziła do sprzedaży hot doga bez mięsa oraz hot doga serowego. W jej ofercie pojawił się także wegger, w którym soja imituje mięso kurczaka. Niedawno okazało się również, że oferta dla wegan może być mocno rozbudowana. Jednocześnie firma wprowadziła na półki butelki pochodzące w 100 proc. z recyklingu i zrezygnowała z dodawania do dań gotowych plastikowych sztućców czy słomek.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies