Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Gdzie po kredyt antysmogowy? Zaoferuje go osiem banków

Do programu „Czyste powietrze” zgłosiły się banki, które mają łącznie kilka tysięcy placówek. Tam będzie można ubiegać się o preferencyjne kredyty m.in. na likwidację kopciuchów

Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB – oto lista banków, które jako pierwsze chcą udzielać preferencyjnych kredytów w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”.

Przeczytaj też: Polsat i Polkomtel na zielonym prądzie

W bieżącym i przyszłym roku tych osiem banków będzie dysponować 1,5 mld zł finansowania. W ramach tej kwoty będą przekazywać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wnioski o dotację z przeznaczeniem na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych na przedsięwzięcia realizowane zgodnie z programem „Czyste Powietrze”.

Ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w porozumieniu z funduszami wojewódzkimi, nabór banków do programu „Czyste Powietrze” zakończył się 23 lutego br. Złożono osiem aplikacji i wszystkie uzyskały pozytywne decyzje. W pierwszej połowie kwietnia planowane jest podpisywanie umów o współpracy między NFOŚiGW, funduszami wojewódzkimi a bankami.

Ścieżka bankowa w „Czystym powietrzu” przewiduje objęcie kredytów gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki temu banki będą mogły zaproponować lepsze warunki finansowania m.in. przez rezygnację z dodatkowych zabezpieczeń.

Przeczytaj też: Chcesz być eko? Nie daj się nabrać na superfoods

Kiedy w bankach będzie można składać wnioski o kredyt z państwową dopłatą? Fundusz ochrony środowiska wyjaśnia, że akcja kredytowa ruszy w połowie roku. Polacy otrzymają informacje o programie „Czyste Powietrze” oraz pomoc w złożeniu wniosku o kredyt i dotację na częściową spłatę kapitału zaciągniętego kredytu u swoich doradców w bankach.

Z rozmów ze Związkiem Banków Polskich – partnera NFOŚiGW we wdrożeniu programu „Czyste Powietrze” – wynika, że kolejne banki komercyjne rozważają dołączenie do systemu wdrażania powszechnego kredytu antysmogowego jeszcze w tym roku.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies