Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polsat i Polkomtela zasili zielona energia. Wartość transakcji to 300 mln zł

Sieć komórkowa i telewizja będą zasilane energią z fotowoltaiki. Budowę największej w Polsce farmy słonecznej sfinansuje konsorcjum trzech banków

Należąca do Zygmunta Solorza energetyczna spółka ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin) niebawem otworzy stację tankowania wodoru, o czym możesz przeczytać w serwisie green-news.pl. Inwestor wyprzedzi państwowe spółki i rozpocznie nowy rozdział w energetycznej historii Polski. To jednak nie koniec wieści z „zielonego” biznesu jednego z najbogatszych Polaków. Polkomtel, operator sieci komórkowej Plus wchodzący w skład Grupy Polsat, podpisał z ZE PAK długoterminową umowę na dostawy zielonej energii.

Przeczytaj też: Od 1 marca obowiązują nowe etykiety energetyczne

Umowa będzie obowiązywać przez 15 lat z możliwością przedłużenia o kolejnych 5 lat. Przewiduje ona zakup przez Polkomtel całości energii wyprodukowanej przez farmę słoneczną Brudzew o mocy 70 MW. W pierwszym roku działalności dostawy prądu wyniosą 68 GWh. Łączna szacowana suma przychodów ze sprzedaży energii w skali 15 lat wyniesie około 300 mln zł. Transakcja sprawi, że Polkomtel, a docelowo cała cała grupa Polsat, będzie wykorzystywał wyłącznie zieloną energię. Jednocześnie Plus będzie mógł oferować swoim klientom indywidualnym i biznesowym sprzedaż czystego prądu.

ZE PAK poinformował też o zawarciu umowy kredytowej z konsorcjum banków PKO BP, Pekao oraz mBank. Grupie udostępniono finansowanie wysokości 175 milionów złotych, z czego kredyt inwestycyjny to 138 milionów złotych, a pozostałe 37 mln zł to kredyt przeznaczony na finansowanie VAT. Dzięki tym pieniądzom powstanie wspomniana farma fotowoltaiczna na terenach gminy Brudzew w powiecie tureckim (woj. wielkopolskie).

Przeczytaj też: Była gwiazda Top Gear sprzedaje swoją Toyotę na wodór

Na temat tego projektu możesz przeczytać w serwisie green-news.pl. Pod koniec września informowaliśmy, że planowana inwestycja będzie realizowana na obszarze 100 ha, a farma o mocy 70 MW powinna być gotowa pod koniec 2021 roku. Będzie to pierwszy etap inwestycji – docelowo powstać mogą elektrownie słoneczne o łącznej mocy nawet 250 MW. Wcześniej na tym terenie działała kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego Adamów.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies