Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Jesienią premiera filmu o końcu polskiego górnictwa. Zobacz zwiastun

Rusza projekt klimatyczny dziennikarskiego kolektywu Outriders

Choć w Polsce nadal przeciągają się dyskusje o tym, kiedy i jak zamykać kopalnie, kierunek zmian jest wyraźnie widoczny. Świat odchodzi od węgla, nawet jeśli różne kraje decydują się na to w różnym tempie. Zmiany są nieuchronne zarówno ze względu na ekonomię (o tym jak bardzo nieopłacalny jest węgiel przeczytasz tutaj oraz tutaj), jak i w imię troski o klimat.

Przeczytaj też: Polska straciła na węglu 4 miliardy złotych

Aby konstruktywnie działać na rzecz zmian, trzeba je najpierw dobrze zrozumieć. Dlatego tematem górnictwa zajął się dziennikarski kolektyw Outriders. Elementem jego pierwszej inicjatywy klimatycznej będzie film dokumentalny o przemianach górnictwa węgla kamiennego w Polsce i na świecie.

– Kilka krajów, kilka kontynentów. Będziemy pod ziemią, na ziemi, nad ziemią, a wszystko po to, by pokazać zarówno te kraje, które już zakończyły eksploatację węgla, jak i te, które są w trakcie tego procesu, czy dopiero będą się musiały z nim zmierzyć – mówi Karolina Baca-Pogorzelska, dziennikarka Outriders, która koordynuje projekt.

Prace nad realizacją filmu już ruszyły, ale równolegle powstają inne elementy projektu klimatycznego Outriders. Co dwa tygodnie emitowany będzie około półgodzinny podcast podsumowujący bieżące wydarzenia związane z transformacją, nie tylko – ale głównie – energetyczną i mówiący o tym, co wpływa na globalne ocieplenie i jak globalne ocieplenie wpływa na świat. Wraz z postępem prac nad filmem ukazywać się będą multimedialne materiały przygotowujące widza i poszerzające wybrane wątki.

Premiera dokumentu została zaplanowana na jesień tego roku. – To pierwsze tak duże przedsięwzięcie, które realizujemy i pierwszy raz, gdy Outriders opowiada o świecie, ale też mocno o Polsce – mówi Jakub Górnicki, szef projektu.

Przeczytaj też: O cenach energii z OZE w 2020 roku

Dziennikarze Outriders pokażą przemiany związane z klimatem i transformacją energetyczną w różnych kontekstach: zarówno pod kątem historii, jak i kultury, ale i górniczej turystyki. Szczegóły jednak zdradzane będą krok po kroku. Nie zabraknie również tematyki światowej, bo przecież z globalnym ociepleniem mierzą się wszyscy, choć niekoniecznie są już tego świadomi. Za tę część tematów odpowiadać będą hiszpańska dziennikarka Lola García-Ajofrín oraz Tadeusz Michrowski. Ich materiały będą się ukazywały w serwisie Outriders wymiennie w co drugi czwartek – na zmianę z audycją.

Głównym celem projektu jest ułatwianie odbiorcom nawigowania po tak skomplikowanym temacie jak kryzys klimatyczny i popularyzowanie wiedzy na ten temat wśród jak najszerszego grona odbiorców.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: WĘGIEL

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies