Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Banki będą rozdzielać pieniądze na walkę ze smogiem. Dołączą do programu „Czyste powietrze”

Narodowy fundusz ochrony środowiska zaczyna nabór instytucji finansowych, z którymi będzie współpracować przy eliminacji kopciuchów

„Czyste powietrze” to jeden z najbardziej problematycznych programów, jakie prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chodzi o wymianę milionów źródeł smogu, które Polacy mają w swoich domach. Według rządowych szacunków, kraj musi wydać na walkę z zanieczyszczeniem lokalnego powietrza około 100 mld zł do 2030 r. Szybko okazało się, że właściciele domów nie są zainteresowani ocieplaniem budynków i wymianą piecy albo nie mają na to pieniędzy. Pojawiły się też bariery administracyjne, np. na etapie zaangażowania lokalnych samorządów we wdrażanie programu. Z dystansem do tematu podeszły też banki, o czym przeczytasz tutaj.

Przeczytaj też: Mrozy obnażają problem. Polska przegrywa ze smogiem

To ma się jednak zmienić. NFOŚiGW uruchomił we wtorek 2 lutego nabór dla banków, które chcą wziąć udział w rozdysponowaniu środków z „Czystego powietrza”. Zgłoszenia będą przyjmowane przez trzy tygodnie, do 23 lutego. Od połowy roku planowane jest udostępnienie pierwszych środków na kredyty. Banki będą pracować z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska (w skrócie WFOŚ). To one odegrają kluczową rolę w ocenie wniosków, a także przyznawaniu i rozliczaniu dotacji.

Jak wyjaśnia NFOŚIGW, umowy o współpracy będą zawierane między nim, funduszami wojewódzkimi a bankami. Na tej podstawie instytucje finansowe będą pośredniczyć w przekazywaniu do wojewódzkich funduszy wniosków o dotacje z przeznaczeniem na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych na przedsięwzięcia realizowane zgodnie z programem „Czystego powietrza”.

Kredyty udzielane w ramach programu będą objęte gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki temu banki będą mogły zaproponować lepsze warunki finansowania inwestycji. Korzystne warunki kredytowania oraz możliwość oferowania kredytu z dotacją w tysiącach placówek bankowych i u partnerów handlowych banków, pozwoli na większą dostępność wsparcia dla Polaków, poszukujących środków finansowych na domowe antysmogowe inwestycje wyjaśnia cytowany w komunikacie Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Przeczytaj też: Polski startup sprawdza jakość powietrza

Zainteresowanie przystąpieniem do programu zapowiedziały dotychczas m.in. Alior, Bank Ochrony Środowiska, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska oraz Bank BPS wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi.

W pierwszym naborze 2021-2022 łączny limit, w ramach którego banki będą przekazywać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wnioski o dotacje, wyniesie ok. 1,5 mld zł.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies