Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ta aplikacja ułatwi Ci przejazd autostradą. Środowisku też się przysłuży

Im krócej samochód będzie emitował spaliny, tym lepiej. Dlatego warto korzystać z narzędzi, które czynią transport mniej szkodliwym

Jakie innowacje w transporcie mogą ograniczyć emisję spalin? Na myśl przychodzi oczywiście odchodzenie od silników spalinowych i przesiadanie się do samochodów elektrycznych czy wodorowych, ale ten proces będzie trwał jeszcze długie lata. W krótszej perspektywie sporo dobrego może przynieść np. rozwój inteligentnych miast albo rozwój aplikacji przydatnych kierowcom. Jedną z nich jest Autopay. Program pojawił się właśnie w Huawei AppGallery.

Przeczytaj też: OZE pokonały węgiel i gaz

Aplikacja Autopay wcześniej była już dostępna w AppStore oraz Google Play, więc część użytkowników smartfonów może już to rozwiązanie znać. Teraz dostęp do niego zyskują użytkownicy urządzeń mobilnych Huawei. Komu Autopay może się przydać? Przede wszystkim kierowcom, którzy poruszają się autostradą A4 Kraków-Katowice oraz AmberOne (odcinek autostrady A1 z Gdańska do Torunia). Na tych trasach apka umożliwi automatyczne płatności za przejazd.

Jak to działa? Wystarczy założyć konto w usłudze, podać dane swojego pojazdu i wybrać metodę płatności. Może być to karta płatnicza, regulowanie rachunku z Play, ale też powiązanie apki z rachunkiem bankowym (opcja ta jest dostępna w Millenium, EnveloBanku, Aliorze, Pekao oraz ING). Gdy ten warunek zostanie spełniony, na wspomnianych trasach można przejeżdżać przez bramki zatrzymując się tylko na kilka sekund. W tym czasie system zidentyfikuje auto na podstawie tablic rejestracyjnych i automatycznie podniesie szlaban.

Przeczytaj też: Elon Musk obiecuje 100 mln dolarów twórcom technologii wychwytywania CO2

Rozwiązanie zadziała nawet wtedy, gdy kierowca nie uruchomi aplikacji albo zapomni smartfona. System i w takich przypadkach samodzielnie pobierze opłatę. Lista zapisanych w apce przejazdów automatycznie wydłuży się o nowy wpis. Jakie płyną z tego korzyści? Dla użytkowników to oszczędność czasu i brak zbędnych komplikacji. Dla środowiska to szansa na ograniczenie emisji spalin: im więcej pojazdów będzie przemieszczało się w taki sposób, tym płynniej powinien działać ruch drogowy. A brak korków na autostradach oznacza mniej spalin.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies