Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Mieszkańcy kolejnego polskiego miasta mogą korzystać z aplikacji Too Good To Go. Ratuj jedzenie w dobrej cenie

W Katowicach znajdziesz 95 miejsc, w których walczy się z marnowaniem jedzenia przy użyciu aplikacji

Aplikacja Too Good To Go realizuje bardzo prosty cel: ogranicza marnowanie żywności. Jej wyrzucanie do śmieci stało się wielkim problemem nie tylko domów czy miast, ale już całej planety. Z przytaczanych przez twórców apki danych wynika, że większość Polaków marnuje jedzenie. Rocznie na każdego z nas przypada blisko ćwierć tony zmarnowanej żywności. Niestety plasuje nas to na 5. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej.

Przeczytajcie także: Polsko-szwedzki startup chce być europejską Teslą

Temat w skali globalnej wywołuje oczywiście znacznie większy ból głowy. Okazuje się, że nawet 10 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych ma swoje źródło w zmarnowanym jedzeniu. Na każdą głodującą osobę przypadają dwie tony zmarnowanego pożywienia. Z ekonomicznego punktu widzenia oznacza to roczne straty wynoszące 1,2 bln dolarów. Znacznie bardziej powinny nas jednak martwić straty środowiskowe, które już bardzo mocno dają o sobie znać.

Dlatego cieszą wszelkie inicjatywy uderzające w ten problem. A jedną z nich jest właśnie aplikacja Too Good To Go, która trafiła już do Wrocławia, Łodzi, Warszawy, Trójmiasta, Krakowa, Szczecina i Poznania. W Polsce z aplikacji korzysta grubo ponad 300 tys. osób (na świecie ponad 20 mln), za sprawą dołączenia do niej Katowic, wynik może ulec zauważalnej poprawie. Do tej pory w apce można było znaleźć ponad 1300 podmiotów, w tym sieci cukierni, piekarni oraz lokalne restauracje czy kawiarnie. Do listy dodano teraz blisko sto lokalizacji w stolicy Górnego Śląska.

Przeczytajcie także: Niemiecki gigant ubezpieczeniowy inwestuje w polskie farmy wiatrowe

Osoby, które chcą walczyć z marnowaniem jedzenia, mogą odwiedzić m.in. moodro city, Wolny Chleb, BistrOficynę, Czylli co Bistro, 3 Siostry Bajgiel i Kawa, Kawosz Cafe, Czekoladziarnię, Kolorowo Bistro, Boulangerie, Kawiarnię Co Bądź, Bistro Pizza Bzik czy Złoty Osioł Bar Wegetariański. Do tego dochodzą sieci: bp, Starbucks, Pizza Hut, North Fish, Green Caffe Nero czy Olimp. Pełen wykaz lokali znajdziesz pod tym adresem.

Idea akcji jest bardzo prosta: w lokalach zostaje często niesprzedane jedzenie, które mogłoby wylądować w koszu. Ich pracownicy tworzą paczki-niespodzianki z żywnością, a klient może je kupić w dobrej cenie. Aplikacja łączy te dwie grupy. Każda uratowana paczka to podobno ekwiwalent 2,5 kg unikniętej emisji CO2. Do akcji zapraszani są już przedsiębiorcy z innych miast w regionie, a to oznacza dostęp do naprawdę dużej bazy klientów. Restauratorzy czy sklepikarze zainteresowani projektem powinni zajrzeć pod ten adres. Wszystkim nam wyjdzie to na dobre.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies