Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Szukasz kredytu na panele słoneczne? Oto banki, które oferują preferencyjne warunki

Niestety na razie tylko pięć banków ma w ofercie pożyczki i kredyty dla osób chcących inwestować w OZE

Kilka banków w ostatnim czasie zadeklarowało chęć odejścia od finansowania energetyki węglowej. Na ile warto w te deklaracje wierzyć, to już zupełnie inna sprawa. Niestety póki co z deklaracjami tymi nie wiąże się raczej rozwój oferty produktów dla klientów indywidualnych, chcących zainwestować w odnawialne źródła energii. Produkty takie znalazłem tylko w pięciu bankach. Poniżej ich zestawienie.

BOŚ

Instytucja oferuje klientom „Przejrzystą pożyczkę”, która umożliwia sfinansowanie wielu celów ekologicznych. Wśród nich bank wymienia m.in. wymianę starych kotłów węglowych na nowoczesne, np. gazowe albo montaż instalacji fotowoltaicznej. Maksymalna kwota pożyczki to 100 tys. zł. Zadłużenie można spłacać przez 10 lat. Oprocentowanie wynosi 4 proc. w skali roku, jeśli okres kredytowania nie przekracza 36 miesięcy. W przeciwnym wypadku bank pobiera odsetki w wysokości 3 proc. powiększone o aktualną stopę bazową WIBOR 6M (dziś to ok. 1,8 proc.). Prowizja za udzielenie wynosi 5 proc. Więcej szczegółów na temat pożyczki BOŚ znajdziecie tutaj.

Przeczytajcie także: BOŚ wprowadza kredyt na ekologiczne domy

BOŚ oferuje także „EKOKredyt PV”, przeznaczony na sfinansowanie zakupu i montażu fabrycznie nowej instalacji fotowoltaicznej. Kredyt udzielany jest nawet na 100 proc. wartości inwestycji, w co wlicza się koszty zakupu i montażu urządzeń, prowizji, składek ubezpieczeniowych, itd. Oprocentowanie składa się z marży banku wynoszącej min. 2 proc. i stopy bazowej WIBOR 12M (na dziś to ok. 1,7 proc.). Maksymalny okres kredytowania wynosi 10 lat a prowizja – 4,5 proc. Szczegóły oferty znajdziecie tutaj.

Trzecim produktem kredytowym w ofercie BOŚ kierowanym do osób zainteresowanych inwestycjami ekologicznymi jest hipoteczny „Eko Dom+”. Okres jego spłaty to maksymalnie 35 lat, promocyjna prowizja wynosi 0,5 proc. pożyczanej kwoty. Marża banku, składająca się na oprocentowanie, to min. 1,39 proc., a kwota kredytu wynosi maksymalnie 80 proc. wartości inwestycji. Kredytowana inwestycja powinna posiadać przynajmniej dwa elementy z obszaru odnawialnych źródeł energii, a więc pompę ciepła i ogniwa fotowoltaiczne o mocy pozwalającej na wytworzenie energii elektrycznej w ilości niezbędnej do zaspokojenia w całości zapotrzebowania tej pompy. Więcej na temat tego kredytu tutaj.

Euro Bank

Produkt umożliwiający realizację celów ekologicznych oferuje także Euro Bank. W jego wypadku jest to „Pożyczka energooszczędna”. Może wynosić maksymalnie 120 tys. zł, a spłacać ją można przez nie dłużej niż 9 lat. Środki można przeznaczyć na szereg celów związanych z podniesieniem efektywności energetycznej budynku mieszkalnego, a więc np. na ocieplenie ścian zewnętrznych czy instalację paneli fotowoltaicznych. Ale preferencyjne warunki nie są imponujące. Euro Bank oferuje zwrot 100 zł za samą deklarację, że pieniądze zostaną przeznaczone na cele ekologiczne. Kolejne 500 zł zwrotu można dostać, jeśli udowodni się, że co najmniej 50 proc. środków z pożyczki poszło na podniesienie efektywności energetycznej. Tutaj znajdziecie więcej szczegółów na temat produktu Euro Banku.

Ikano Bank

To bank powiązany z siecią handlową Ikea, oferujący kredyty głównie na zakup sprzedawanych w niej mebli. Ale można tu też kupić panele słoneczne. Kredyt na zakup instalacji fotowoltaicznej może wynosić maksymalnie 60 tys. zł. Kredyt ma okres spłaty wynoszący od 12 do 180 miesięcy. Jego oprocentowanie wynosi od 5 proc. do 6,5 proc. w skali roku. Nie ma prowizji za udzielenie. Pieniądze z kredytu można przeznaczyć wyłącznie na zakup instalacji fotowoltaicznych wraz z montażem, sprzedawanych przez Ikeę. Więcej informacji – tutaj.

ING

Bank Śląski oferuje „Ekokredyt hipoteczny” na budowę ekologicznych domów. Bank rezygnuje z prowizji za jego udzielenie, a marża składająca się na jego oprocentowanie kredytu to 1,75 proc. Może on posłużyć sfinansowaniu budowy lub zakupu nowego domu energooszczędnego, spełniającego normy NF40, oznaczającej zapotrzebowanie roczne na energię nie większe niż 70 kWh na metr kwadratowy lub domu pasywnego wg normy NF15 (w tym wypadku zapotrzebowanie na energię wynosi zaledwie 15 kWh na metr). Szczegóły oferty dostępne są tutaj.

Przeczytajcie także: ING wycofuje się kontrowersyjnej emisji Enei

ING oferuje także „Ekopożyczkę” na zakup materiałów ekologicznych. W tym przypadku klient może uzyskać zwrot prowizji, jeśli przedstawi dowód zakupu określonych produktów. Wśród nich mogą być m.in. kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne, a także samochody z napędem elektrycznym. Maksymalna kwota pożyczki wynosi 60 tys. zł. Regulamin oferty dostępny jest tutaj.

PKO BP

„Ekopożyczka” znajduje się od niedawna także w ofercie PKO BP. Można ją przeznaczyć na zakup urządzeń fotowoltaicznych. Maksymalna kwota, jaką bank jest w stanie pożyczyć w ramach tej oferty, wynosi 50 tys. zł. Okres kredytowania to 10 lat, oprocentowanie kredytu – 4,99 proc., a prowizja – 0,99 proc. Szczegółowe informacje na temat produktu PKO znajdziecie tutaj.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies