Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Politycy, Polacy już nie chcą węgla. Dwie trzecie rodaków woli OZE

Aż 45 proc. Polaków nie jest zadowolonych z tego, co państwo robi dla środowiska. Mniej niż 10 proc. z nich uważa, że węgiel będzie wiodącym paliwem przyszłości

Ochrona środowiska i jest obowiązkiem władz publicznych. Prowadzą one politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom – to zapisy 74 artykułu polskiej Konstytucji RP. Większość Polaków ma świadomość, że ochrona środowiska jest im zagwarantowana prawnie. Jednak tylko jedna trzecia z nich jest zadowolona z tego, w jaki sposób politycy wywiązują się z obowiązków w tym zakresie – wynika z badania przeprowadzonego przez ośrodek badawczy Kantar Millward Brown na zlecenie WWF. Aż 45 proc. respondentów ocenia działania państwa raczej źle lub bardzo źle.

Jednocześnie niemal 60 proc. Polek i Polaków postrzega zmianę klimatu jako realne zagrożenie dla siebie i swoich bliskich. Jako największe zagrożenia dla środowiska naturalnego w Polsce ankietowane osoby wskazały zanieczyszczenia powietrza, wód i gleb (82 proc. badanych), wycinkę lasów (58 proc.) i klęski naturalne – susze, powodzie, huragany (47 proc.).

To pokazuje, że Polacy żywo interesują się tym, w jaki sposób władza dba o ich bezpieczeństwo ekologiczne. Jednocześnie badanie pokazuje, że oczekiwania Polaków są mocno proekologiczne.

Wyniki sondażu powinny być też kubłem zimnej wody na głowę dla niektórych polityków, którzy uważają węgiel za polskie dobro narodowe i gwarancję bezpiecznych dostaw prądu na przyszłość. "Czarne złoto" za wiodące źródło energii w przyszłości uznaje zaledwie 8 proc. ich wyborców.

– Dwie trzecie Polek i Polaków (60 proc.) ocenia, że promocja odnawialnych źródeł energii przez władze kraju jest niedostateczna i aż dwie trzecie badanych chce, by OZE były w przyszłości głównym paliwem energetycznym w Polsce – komentuje Michał Węgrzynowski z Kantar Millward Brown. –Tylko średnio co dziesiąty Polak wskazał jako przyszłościowe źródło energii gaz ziemny i ropę naftową lub energię jądrową – mówi.

Analiza wyników badań pokazuje, że Polacy rozumieją negatywny wpływ węgla na jakość powietrza. OZE jest paliwem przyszłości dla trzech czwartych wyborców PO (76 proc.) oraz połowy elektoratu PiS (53 proc.).

– Co ciekawe, mimo świadomości niezbędnego przejścia na OZE oraz mimo trwającej debaty na temat smogu i czystego powietrza Polacy są dość mocno podzieleni w kwestii tego, czy smog jest zagrożeniem w ich miejscu zamieszkania – mówi Michał Węgrzynowski. – Smog jest niebezpieczny według połowy badanych (51 proc.), ale aż 41 proc. nie ma takiego poczucia – podsumowuje.

Badanie "Postawy Polek i Polaków wobec polityki ochrony środowiska" zostało przeprowadzone jesienią 2018 r. na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies