Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Europejski Bank Inwestycyjny wspiera budowę 66 elektrowni fotowoltaicznych w Polsce

To pierwsze farmy słoneczne w naszym kraju wsparte przez EBI. Pieniądze na realizację tego projektu wyłoży także DNB Bank Polska

Europejski Bank Inwestycyjny oraz DNB Bank Polska poinformowały o wsparciu projektu budowy i eksploatacji elektrowni fotowoltaicznych. Udzielą 164 mln zł j(każdy po 82 mln zł) kredytów przedsiębiorstwu Energy Solar Projekty. To jednostka zależna funduszu Energy and Infrastructure SME Fund, którym zarządza litewska spółka Lords LB Asset Management. Oba banki podkreślają w swoich komunikatach, że pierwszy raz finansują projekt tego typu w Polsce.

Przeczytaj też: Orlen wchodzi w fotowoltaikę. Nowa mikroinstalacja w Płocku

Za pieniądze EBI i DnB powstaną farmy fotowoltaiczne w północnej Polsce, konkretnie w województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim, a w mniejszym stopniu także kujawsko-pomorskim. Projekt przewiduje budowę 66 niewielkich i niezależnych elektrowni, każda o mocy około 1 MW. Ich łączna moc wyniesie więc około 66 MW. Dla porównania warto dodać, że według informacji podanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, łączna moc zainstalowana wszystkich elektrowni słonecznych w Polsce w minionym miesiącu osiągnęła około 1,83 GW. Tylko w kwietniu br. przybyło 140 MW nowych instalacji słonecznych.

Ilość energii elektrycznej wytwarzanej przez elektrownie ma wystarczyć do zasilenia 19 tys. gospodarstw domowych. Banki przekonują, że nowe instalacje w pierwszym roku funkcjonowania wytworzą łącznie około 68 tys. MWh energii. Pozwoli to zmniejszyć roczną emisję dwutlenku węgla o 47 tys. ton. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa farm solarnych ma się zakończyć najpóźniej w trzecim kwartale bieżącego roku.

Przeczytaj też: Właściciel stacji paliw Avia wchodzi na rynek fotowoltaiki

Doniesienia na temat inwestycji w farmy słoneczne nie są odosobnione. Niedawno pisaliśmy w green-news.pl, że Tauron realizuje program rozwoju fotowoltaiki, który zakłada stworzenie instalacji o łącznej mocy do 150 MW. Farmy mają powstawać głównie na terenach po byłych elektrowniach lub składowiskach odpadów paleniskowych. Z kolei Hyundai Motor Securities analizuje możliwość budowy w powiecie tureckim farmy fotowoltaicznej o mocy 200 MW. Niestety, na tle innych państw Polska wciąż rozwija się wolno w fotowoltaice. Znacznie lepsze wyniki osiąga chociażby Ukraina.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies