Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Dobre wieści. Przez koronawirus Lasy Państwowe mocno ograniczyły wycinkę drzew

Koronawirus spowolnił pozyskanie drewna. Jednak na dłuższą metę polskie lasy pozostają atrakcyjnym źródłem surowca dla przemysłu

W związku z zarządzonym niedawno przez rząd trzytygodniowym zakazem wstępu do lasów pojawiło się szereg obaw, że Lasy Państwowe wykorzystają czas restrykcji na to, by zwiększyć pozyskiwanie drewna. Na szczęście nic takiego nie nastąpiło. Wręcz odwrotnie – jest duża szansa, że w całym 2020 roku ściętych zostanie dużo mniej drzew niż w ubiegłych latach.

Przeczytaj też: Ekologiczna katastrofa. Płonie cenny Biebrzański Park Narodowy

Jak podał Krzysztof Trębski, główny specjalista w Zespole ds. Mediów w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, jak dotąd w 2020 r. pozyskanie drewna w Polsce jest o 23 proc. niższe niż rok wcześniej. W samym kwietniu spadło aż o 50 procent.

Przyczyny? Najkrótsza odpowiedź brzmi: COVID-19. – Koronawirus powoduje spowolnienie u odbiorców drewna, podobnie jak w wielu innych sektorach gospodarki. W polskie firmy przerabiające drewno uderza nie tylko spadek popytu krajowego, ale też lockdown na rynkach unijnych i innych – wyjaśnia Krzysztof Trębski. Przypomina, że około 90 proc. polskich mebli trafia na eksport.

W ubiegłym roku Lasy Państwowe pozyskały 40,63 mln m3 drewna, o blisko 10 proc. mniej niż w roku 2018. Natomiast lata 2017-2018 przyniosły rekordowe pozyskanie surowca. Były nietypowe ze względu na konieczność uprzątnięcia ponad 8,5 mln m3 połamanych i wywróconych drzew po huraganie z 11 sierpnia 2017 w Borach Tucholskich. Był to najgorszy kataklizm w historii Lasów Państwowych.

Jakie są perspektywy na cały 2020 rok? Tego niestety nie da się przewidzieć, podobnie jak bardzo zgrubnie szacuje się np. oczekiwany spadek emisji CO2 w całym roku na skutek koronawirusa. Wszystko będzie zależało od tego, w takim tempie do normy będą wracać gospodarki UE.

Przeczytaj też: Miasta wstrzymują koszenie. Nie zmienią decyzji po deszczach?

W trendzie długoterminowym widać wzrost pozyskania drewna w Polsce. LP tłumaczą to rosnącą powierzchnią lasów. Ponadto dzięki programom zwiększania lesistości, które przeprowadzano w Polsce po II wojnie światowej, obecnie przybywa lasów ponad 70-letnich. A to właśnie one uważane są dziś za źródło wartościowego surowca dla przemysłu.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies