Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Pompa ciepła na kołach. Nowość zastosowana w Tesli Model Y może zwiększyć zasięg auta

Pompa ciepła to rozwiązanie znane i używane od dawna, ale do ogrzewania budynków, a nie w motoryzacji

Tesla zaczęła niedawno dostarczać klientom Model Y – czwarty samochód w obecnej ofercie. Tym dostawom towarzyszy wysyp filmów i tekstów zawierających pierwsze wrażenia z testów auta. Sporo uwagi poświęca się w nich umieszczonej w przedniej części pojazdu pompie ciepła. Element okazał się na tyle istotny, że Elon Musk na Twitterze pochwalił swój zespół za jego stworzenie.

Przeczytajcie także: Czas na tani samochód od Tesli. Może powstać w nowym centrum projektowym

Nie jest tajemnicą, że pojazdy Tesli, ale też elektryki innych producentów, pozwalają przejechać większy dystans na jednym ładowaniu akumulatorów w cieplejszym klimacie, przy dobrej pogodzie. Jeżeli temperatura spada, konieczne jest ogrzewanie m.in. wnętrza samochodu, a to oznacza pobieranie energii z akumulatora. Dlatego to samo auto może przejechać więcej kilometrów w słonecznej Kalifornii niż w chłodnej Norwegii, w której do niedawna oferta Tesli cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem.

Najwyraźniej ten problem rozwiązano w przypadku Modelu Y, chociaż na konkretne wyliczenia przyjdzie nam jeszcze poczekać. Na razie wiadomo jedynie, że w samochodzie zainstalowano pompę ciepła, czyli urządzenie wymuszające przepływ ciepłą z jednego obszaru do drugiego. Zastosowanie tego rozwiązania sprawi, że mniej energii elektrycznej będzie zużywane do ogrzewania kabiny i akumulatorów. W efekcie wzrośnie zasięg samochodu. Przynajmniej w zimne dni.

Przeczytajcie także: Koronawirus w natarciu. Tesla gotowa produkować respiratory

Elon Musk jest pod wrażeniem tego rozwiązania i za pośrednictwem Twittera pochwalił swój zespół projektantów, pisząc, że to jeden z najlepszych przejawów inżynierii, jakie widział w ostatnim czasie. Pracownicy Tesli mieli się wznieść na wyższy poziom twórczy. Jeżeli rozwiązanie rzeczywiście jest tak dobre i potwierdzą to doniesienia klientów amerykańskiej korporacji, pompa ciepła zapewne zacznie się pojawiać także w innych modelach Tesli.

KATEGORIA
E-MOBILNOŚĆ
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies