Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Czas na mały i tani samochód od Tesli? Może powstać w zupełnie nowym centrum projektowym

Amerykańska firma może spróbować podbić świat „autem w chińskim stylu”

Tesla podzieliła się ze światem planami otwarcia w Chinach biura projektowego i centrum badawczo-rozwojowego. Rozpoczęła nabór do tych jednostek, a media przypominają niedawną wypowiedź Elona Muska, który zapowiedział stworzenie nowego modelu auta w Państwie Środka. „Samochód w chińskim stylu” miałby trafić na globalny rynek.

Zapowiedzi te związane są z faktem, że Tesla rozpoczęła niedawno dostawy z nowej fabryki w najludniejszym kraju świata. Produkcja jest prowadzona w Szanghaju. Tamtejsza Gigafactory 3 powstała w ekspresowym tempie i obecnie jest jednym z najważniejszych projektów amerykańskiej korporacji. Wiele wskazuje jednak, że Tesla zechce jeszcze bardziej połechtać chińskie ego i nie poprzestanie na samochodach made in China – dostarczy również auto designed in China.

Przeczytaj też: Rekordowa kara UOKiK – Volkswagen odpowie w Polsce za dieselgate

Wraz z ogłoszeniami dotyczącymi pracy w nowych jednostkach, pojawiły się szkice samochodu. Czy tak będzie wyglądała kolejna Tesla? Trudno jednoznacznie powiedzieć. Od szkicu do produkcji droga bardzo daleka. W rysunku można się jednak doszukiwać mniejszego hatchbacka. Czyżby Amerykanie planowali stworzyć w Chinach prawdziwe auto dla mas? Tanim modelem jest dzisiaj nazywany Model 3, ale patrząc z polskiej perspektywy i tak pozostaje on poza zasięgiem przeciętnego kierowcy.

Kompaktowe miejskie auto produkowane na dużą skalę może się okazać prawdziwym hitem, który pozwoli Tesli awansować do wyższej ligi światowych producentów samochodów. Nie można wykluczać, że taki pojazd spełniałby warunki cenowe dopłat do samochodów elektrycznych, które mają rozruszać rynek elektryków w Polsce.

Przeczytaj też: Tesla wkrótce rusza z budową wielkiej fabryki niedaleko polskiej granicy

Pozostaje mieć nadzieję, że centrum badawczo-rozwojowe szybko powstanie i nie będziemy musieli długo czekać na efekty jego prac. Kto wie, może polscy pracownicy Gigafactory 4 za kilka lat będą produkować pod Berlinem Teslę zaprojektowaną w Chinach?

KATEGORIA
E-MOBILNOŚĆ
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies