Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Zielona energia od Taurona napędzi PKP Intercity

Przewoźnik i grupa energetyczna sprawdzą m.in., na ile opłacalna będzie sprzedaż nadwyżek energii z OZE wytwarzanych przez kolej

Tauron i PKP Intercity zapowiadają wspólny projekt. Na bocznicy Warszawa-Grochów sprawdzą, na ile da się na kolei wykorzystać rozwiązania technologiczne wykorzystujące odnawialne źródła energii (OZE). Przewoźnik we współpracy z Tauronem opracowuje program modernizacyjny, który pomoże obniżyć koszt wykorzystywanej energii elektrycznej, a przy tym dodatkowo ograniczy negatywny wpływ kolei na środowisko.

Przeczytaj też: Jedna z największych linii lotniczych zapowiada neutralność klimatyczną

W grę wchodzi zastosowanie m.in. paneli fotowoltaicznych, wewnętrznego i zewnętrznego oświetlenia LED, magazynów energii a także inteligentnych systemów optymalizacji produkcji i zużycia energii elektrycznej. Tauron zaznacza, że analizowane będą również możliwości sprzedaży przez PKP Intercity nadwyżek wyprodukowanej w OZE energii, a także oferowanie usług polegających na redukcji zapotrzebowania na prąd na zamówienie innych uczestników rynku.

Filip Grzegorczyk, prezes Taurona w przesłanym przez spółkę komunikacie wyjaśnia, że zadeklarowany przez grupę tzw. Zielony zwrot to nie tylko inwestycje we własne OZE, ale również usługi, które pozwalają na lepsze zarządzanie energią. – Od kilkunastu miesięcy realizujemy projekty badawcze obejmujące rozwiązania dla rodzącego się rynku energetyki rozproszonej – tłumaczy.

Przeczytaj też: Co możesz zrobić dla klimatu? Ogranicz podróże samolotem

Kolej jest jednym z najbardziej ekologicznych środków transportu publicznego. Pozwala ograniczyć emisję na pasażera w porównaniu z samochodami, a na dłuższych trasach – transportem lotniczym. Jednak dla całkowitego śladu węglowego kolei bardzo istotna jest efektywność używanych rozwiązań, jak i źródła pochodzenia wykorzystywanej energii elektrycznej.

Niemiecki Deutsche Bahn już połowę energii czerpie z OZE i ma plan przejścia na zielony prąd w całości. Z kolei Polskie Koleje Państwowe zainteresowane są wejściem we własne instalacje słoneczne. Jesienią zapowiedziały nawiązanie współpracy w tej sprawie z Polską Grupą Energetyczną – PGE.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies