Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Czysta energia elektryczna z wodociągów. Takim rozwiązaniem może się pochwalić Szczecin

To dopiero drugie przedsiębiorstwo wodociągowe w Polsce, które zdecydowało się na taką inwestycję

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie uruchomił własną elektrownię wodną. Według szacunków rocznie wyprodukuje ona co najmniej 800 MWh energii elektrycznej, która zostanie wykorzystana na potrzeby Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Pozwoli to zaoszczędzić nawet 350 tys. zł za sprawą mniejszych zakupów energii elektrycznej z sieci. Co ciekawe, nie jest to pierwsza inwestycja tego podmiotu w produkcję zielonego prądu.

Przeczytaj też: Oceany tracą zdolność hamowania zmian klimatu

Do użytku oddana została turbina prądotwórcza w Zakładzie Produkcji Wody „Pomorzany”. Agregat wykorzystuje do wytwarzania energii elektrycznej spadek grawitacyjny wody w rurociągu. Różnica poziomów między Zakładem a jeziorem Miedwie wynosi ponad 30 metrów. Wartość inwestycji wyniosła blisko 3,5 mln zł netto, z czego część stanowiły z fundusze unijne.

Spółka ze stolicy województwa zachodniopomorskiego już wcześniej realizowała projekty umożliwiające produkcję zielonej energii. Do jej dyspozycji są trzy farmy fotowoltaiczne, a także kilka kogeneratorów biogazowych działających w oczyszczalniach ścieków. W roku 2019 produkcja energii elektrycznej w ZWiK ze źródeł odnawialnych wyniosła 6740 MWh. Dzięki temu przedsiębiorstwo mogło zaspokoić 20 proc. swojego zapotrzebowania na prąd.

Przeczytaj też: Zasobów wody ubywa. Polskie miasta płacą za łapanie deszczu

Po uruchomieniu turbiny już prawie jedna czwarta energii elektrycznej wymaganej do prowadzenia działalności Zakład pozyska z OZE. Okazuje się, że na razie nie jest to pomysł zbyt popularny: szczecińska jednostka jako drugie przedsiębiorstwo wodociągowe w Polsce postanowiło wdrożyć takie rozwiązanie do produkcji energii elektrycznej. Wcześniej na podobną inwestycję zdecydował się Kraków.

Źródło: ZWiK Szczecin

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies