Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ikea otwiera portfel – chce być neutralna dla klimatu

Firma w ciągu dekady zainwestowała w odnawialne źródła energii już 2,5 mld euro. Zapowiada kolejne wydatki na zalesianie i jeszcze więcej OZE

Aż 374 sklepy w 30 krajach – Ikea stała się prawdziwym handlowym imperium. I nie zamierza na tym poprzestać, plany ma ambitne. Jeszcze kilka lat temu uwagę komentatorów i analityków przyciągały wyłącznie tematy takie jak wchodzenie na kolejne rynki, otwieranie nowych sklepów i wzrosty zysku. Jednak to się stopniowo zmienia i dzisiaj od firm, nie tylko tych największych, oczekuje się informacji o tym, jak zamierzają pomóc środowisku, ograniczyć swój negatywny wpływ na planetę. Szwedzi reagują na te wyzwania.

Przeczytaj też: Heineken zainwestuje we własne źródła zielonej energii

Korporacja zamierza zwiększyć o 200 mln euro wydatki na to, by stać się neutralną klimatycznie. W przypadku emisji CO2 osiągnięcie tej neutralności zaplanowano na rok 2030. Jak tego dokonać? Połowa wspomnianej kwoty ma być przeznaczona na projekty związane z energią. Nie tylko jej wytwarzaniem, ale też technologiami chłodzenia i ogrzewania. Druga część środków zostanie wydana na odpowiedzialną gospodarkę leśną korporacji.

Przeczytaj też: Heineken zainwestuje we własne źródła zielonej energii

Ciekawe w zapowiedziach Szwedów jest to, że nie zamierzają wyłącznie skupiać się na swojej firmie, ale również na łańcuchu dostaw. To ważne, bo chociaż coraz więcej przedsiębiorstw opowiada chętnie o swojej zielonej rewolucji, to ich podwykonawcy i partnerzy zatruwają środowisko tak samo jak wcześniej.

Zalesianie może być jeszcze ciekawszym projektem. A właściwie już jest – Ikea konsumuje przecież olbrzymie ilości drewna i ma wpływ na stan lasów w kilku krajach. Istotny będzie jednak nie tylko obszar, którym firma zarządza, ale też samo podejście do tematu. Efektem najczęściej spotykanych metod zalesiania jest nie las z prawdziwego zdarzenia, ale raczej produkt lasopodobny, jak określają to ekolodzy.

Przeczytaj też: Właściciel Reserved zapatrzył się na zielone deklaracje Zary i H&M

Ikea od dłuższego czasu przekonuje, że zależy jej na „zielonym” rozwoju. Liczby przekonują, że jest tak naprawdę. Posiada już ponad 530 turbin wiatrowych i ponad 1,5 mln paneli słonecznych rozlokowanych w różnych częściach świata. Koncern deklaruje, że w ciągu ostatniej dekady inwestycje w czystą energię pochłonęły 2,5 mld euro. Do tego dochodzą m.in. projekty związane z recyklingiem plastiku czy upcyclingiem mebli.
Na tle innych meblowych firm, które nie mają żadnych strategii środowiskowych, wygląda to dobrze.

KATEGORIA
STYL ŻYCIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies