Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Sukces studentów z Krakowa. Znaleźli się w półfinale konkursu ekologicznego Ericssona

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej i ich łódź solarna „Baśka” znaleźli się wśród 15 półfinalistów konkursu „Ericsson Innovation Awards”. Zapowiadają dalszy rozwój projektu

„Dive deeper” (Zanurz się głębiej). Tak brzmi nazwa konkursu „Ericsson Innovation Awards” zorganizowanego przez szwedzką firmę Ericsson. Celem uczestników było przedstawienie pomysłów mogących w przyszłości zrewolucjonizować m.in.: podróżowanie, komunikację, czy przewidywanie zjawisk atmosferycznych. Warunek w konkursie jest jeden – każdy z projektów musi mieć związek z wodą. W półfinanałach znalazła się łódź solarna studentów z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

Przeczytaj też: Magazyny energii zmiotą z rynku gaz?

„Baśka” jest jednoosobową łodzią zasilaną przez sześć paneli słonecznych. Osiąga prędkość nawet 27 km/h. Studenci AGH pracują nad nią od 2015 roku, jednak już po dwóch latach prac, w 2017 r. wystartowali w międzynarodowych regatach Monaco Solar&Electric Boat, w których zajęli bardzo dobre 5. miejsce, a rok później już trzecie.

Na jury konkursu Ericssona projekt zrobił wrażenie przede wszystkim dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym, które można skomercjalizować, jak np.: sposób zarządzania energią czy specjalna śruba napędzająca. I chociaż wiadomo już, że zespół nie znajdzie się w grudniowym finale konkursu, AGH Solar Boat Team cały czas aktywnie promuje „Baśkę” w kraju i za granicą oraz zapowiada dalsze prace nad projektem. Rozpoczęto zresztą budowę drugiej łódki, a dodatkowo trwają prace badawcze nad stworzeniem pływajacej jednostki autonomicznej.

Przeczytaj też: Morska farma wiatrowa za pieniądze koncernu paliwowego

Oprócz łodzi solarnej firma Ericsson w plebiscycie wyróżniła jeszcze 14 innych pomysłów, m.in.: projekt detektora huraganów, konstrukcję pływającej turbiny wiatrowej oraz projekt robotów oczyszczających oceany z plastiku. Wszystkie te rozwiązania mogą poprawić znacząco bezpieczeństwo, ale również stanowić odpowiedź na cały czas rosnące problemy środowiskowe, jak zanieczyszczenie środowiska plastikiem czy rosnąca emisja gazów cieplarnianych.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies