Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Enea kontynuuje zielone zakupy. Tym razem przejmuje elektrownię słoneczną od PAD RES

Wcześniej Enea kupiła powstającą farmę wiatrową i dwie inne instalacje fotowoltaiczne

PAD RES, deweloper m.in. projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE), sprzedał Farmę Fotowoltaiczną Genowefa. Położoną w Kleczewie pod Koninem (woj. wielkopolskie) elektrownię słoneczną kupiła grupa Enea. Spółki nie podały kwoty transakcji.

Farma o mocy 35 MW jest w stanie zapewnić energię elektryczną dla około 17,5 tys. gospodarstw domowych rocznie. Elektrownia działa od sierpnia 2023 r.

Przeczytaj też: Orlen i Northland Power z umową na finansowanie morskiej farmy

Dla Enei, energetycznej grupy działającej przede wszystkim na zachodzie Polski, to kolejna transakcja na rynku OZE w ostatnim czasie. Grupa z siedzibą w Poznaniu najpierw ogłosiła, że kupuje farmy fotowoltaiczne na Dolnym Śląsku i Podlasiu. Później przejęła powstającą farmę wiatrową w woj. świętokrzyskim, za którą zapłaciła niemałe pieniądze – ponad 260 mln zł.

W bieżącym roku, zwłaszcza w III kwartale, polskie spółki energetyczne są szczególnie aktywne na rynku przejęć. Poza Eneą kolejne akwizycje ogłaszały m.in. PGE i Orlen z Energą. Więcej na ten temat w materiale Spółki energetyczne nadal na zakupach. PGE kupiła farmę w województwie warmińsko-mazurskim.

Przeczytaj też: Wiatrowo-słoneczna hybryda EDP już otwarta

PAD RES jakiś czas temu przyjął strategię, w ramach której skupuje projekty fotowoltaiczne, a następnie je rozwija. Firma, będąca joint venture funduszy Kajima Europe i Griffin Capital Partners, w sierpniu br. podpisała umowę z Polskim Funduszem Rozwoju, który wesprze jej plany kwotą 240 mln zł. Dzięki tym pieniądzom PAD RES zamierza zbudować dwie duże farmy fotowoltaiczne w okolicach Sztumu i Mikołajek Pomorskich.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies