Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Morska farma wiatrowa Baltica 2 ma już komplet pozwoleń na budowę

Projekt morskiej farmy wiatrowej, którą wspólnie realizują PGE i Ørsted, może być drugim na rynku polskim z finalną decyzją inwestycyjną

Wojewoda pomorski wydał dwa pozwolenia na budowę morskiej części farmy wiatrowej Baltica 2 o mocy 1,5 GW. Pierwsza ze zgód obejmuje postawienie 107 morskich turbin wiatrowych wraz z siecią elektroenergetyczną i telekomunikacyjną. Druga to zielone światło na budowę czterech morskich stacji elektroenergetycznych. Są to ostatnie decyzje administracyjne niezbędne, by realizujący morską farmę deweloperzy – spółki PGE Baltica i duński Ørsted – podjęły ostateczną decyzję inwestycyjną i przystąpiły do etapu realizacji projektu Baltica 2.

Przeczytaj także: Po ciężkim roku duński gigant morskich farm wiatrowych obniża loty

Byłby to zatem drugi na polskim rynku projekt, dla którego podjęta zostanie finalna decyzja inwestycyjna (FID). Liderem tego wyścigu jest Baltic Power o mocy 1,2 GW, który rozwijają Orlen wraz z kanadyjskim partnerem Northland Power. Pisaliśmy o tym w Green-news.pl w tekstach Orlen jeszcze w tym roku ruszy z budową morskiej farmy wiatrowej. Jest decyzja oraz Orlen zaczyna budowę morskiej farmy wiatrowej i portu instalacyjnego w Świnoujściu.

Do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej potrzebny jest jednak nie tylko komplet pozwoleń administracyjnych. Kolejnym ważnym elementem są sfinalizowane umowy na dostawy komponentów do budowy farmy. Ten etap Baltica 2 zakończyła jeszcze w końcówce ubiegłego roku. Wcześniej – bo w grudniu 2022 roku – oba morskie projekty PGE i Ørsted (Baltica 2 i Baltica 3) otrzymały decyzję w sprawie ostatecznego poziomu kontraktu różnicowego w wyniku indywidualnej notyfikacji Komisji Europejskiej. Element finansowy jest niezbędny dla stworzenia modelu biznesowego. Ma więc niemniejsze znaczenie niż skompletowanie zgód i pozwoleń, a także zakończenie kontraktacji komponentów.

Przeczytaj także: Ørsted i PGE zakontraktowały wszystkie dostawy dla Baltica 2. Morska farma ma zostać ukończona w 2027 r.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wydania FID można się spodziewać w pierwszym półroczu 2024 r. Projekt budowlany oraz wniosek o pozwolenia na budowę został opracowany przez konsorcjum tworzone przez Ramboll oraz gdańskie biuro projektowe Projmors. Obecnie firmy te pracują nad przygotowaniem projektu technicznego.

Baltica 2 jest jednym z dwóch – obok Baltica 3 – etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Zgodnie z planami Baltica 2 rozpocznie produkcję energii do końca 2027 roku. Z kolei Baltica 3 o mocy ok. 1 GW zacznie działać do 2030 roku.

Foto: Ørsted

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies