Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Największy na świecie producent baterii zbuduje własną morską farmę wiatrową

Własne wielkoskalowe źródło zasilania, które ma kosztować 1,8 mld dolarów, umożliwi zasilanie nowo powstającej fabryki baterii w Chinach

Chiński potentat w produkcji akumulatorów, firma Contemporary Amperex Technology (w skrócie CATL), dostał zielone światło na budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy 800 MW. Projekt ma także obejmować magazynowanie energii.

Przeczytaj także: Morskie farmy wiatrowe o mocy 500 GW w Europie? To realne

Wartość inwestycji szacowana jest na 1,8 mld dolarów. Morskia farma wiatrowa będzie znajdować się w okolicy miasta Ningde, w którym CATL ma siedzibę. Ningde położone jest w południowo-wschodniej prowincji Fujian we wschodnich Chinach.

Wejście w odnawialne źródła energii zbiega się w czasie z boomem na rynku e-mobilności. Widać to po wynikach spółki CATL, której zyski w 2023 r. wzrosły o 48 proc., do 6,3 mld dolarów. To efekt gwałtownego wzrostu popytu na pojazdy elektryczne na całym świecie.

Jednocześnie Chiny są dzisiaj globalnym liderem w zielonych inwestycjach. O dynamicznie rosnącym rynku OZE pisaliśmy w artykule Chiny pracują nad standardem recyklingu farm wiatrowych i słonecznych.

CATL jest największym na świecie producentem baterii produkującym ogniwa litowo-jonowe do pojazdów elektrycznych. Zajmuje się także produkcją systemów magazynowania energii.

Przeczytaj także: Chińczycy podbijają stawkę. Zapowiedzieli gigantyczne turbiny wiatrowe na morza i ląd

CATL nie jest pierwszym gigantem przemysłowym, który planuje budowę własnej morskiej farmy wiatrowej w Chinach. Niemiecka grupa chemiczna BASF ogłosiła w lipcu, że zbuduje morską farmę wiatrową o mocy 500 MW wraz z lokalną grupą Mingyang, aby zasilić mega fabrykę o wartości 11 miliardów dolarów.

Foto: materiały prasowe CATL

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies