Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Innowacyjne opakowania z SGGW. Przedłużą trwałość żywności i można je zjeść

Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pracują nad stworzeniem jadalnych opakowań na żywność. Mają być alternatywą dla wszechobecnego w branży spożywczej plastiku

W obliczu globalnego problemu zanieczyszczenia plastikiem naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie zamierzają stworzyć alternatywę dla opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych. Chcą opracować przyjazny dla środowiska zamiennik. Ekologiczne opakowanie ma być nie tylko biodegradowalne i poddające się kompostowaniu, ale także nadawać się do spożycia.

Przeczytaj także: Pyszne.pl wprowadza biodegradowalne opakowania

Do produkcji innowacyjnych opakowań naukowcy wykorzystują biopolimery. To substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, np. pektyny cytrusów, skrobia, białko sojowe, żelatyna czy kolagen, które po połączeniu z rozpuszczalnikiem i wysuszeniu na odpowiednio przygotowanej powierzchni tworzą przezroczyste arkusze. Z tak przygotowanego materiału można formować opakowania.

Naukowcy z SGGW eksperymentują z różnymi formami opakowań, tworząc m.in. rozpuszczalne w wodzie saszetki, folie opakowaniowe, czy nawet osłonki będące integralną częścią produktu. Do tej pory udało im się wytworzyć m.in. saszetki do kawy rozpuszczalnej, które po zalaniu gorącą wodą ulegają rozpuszczeniu, a także folię do pakowania mięsa, która po wzbogaceniu o nanocząsteczki cynku wydłużała termin przydatności do spożycia produktu.

W podobny sposób można zapakować owoce tuż po zbiorach. Pokrywając je jadalną powłoką można opóźnić proces dojrzewania i oczywiście wydłużyć termin przydatności do spożycia. Z kolei tworząc saszetki możemy zastosować je do zamknięcia w nich oleju, cukru, kostek rosołowych i wielu innych produktów – wskazują naukowcy na stronie internetowej SGGW.

Eksperymenty dotyczą nie tylko formy opakowań, ale także surowca wykorzystywanego do produkcji ekologicznych opakowań. Badania dotyczą odpadków warzywnych m.in. zbyt małej czy niekształtnej fasolki szparagowej, brokuła czy kalafiora, ale także wytłoków warzyw, czyli pozostałości po wytworzeniu soków np. z buraków. Z surowców tych tworzone są jadalne arkusze, których można użyć nie tylko jako saszetki do produktów, ale też jako płaty do zawijania sushi lub warzywne przekąski.

Przeczytaj także: Od 2030 roku wszystkie opakowania mają nadawać się do recyklingu. Nowe pomysły Komisji Europejskiej

Większość prac znajduje się w fazie badań podstawowych. Naukowcy twierdzą jednak, że wyniki niektórych z nich są bardzo obiecujące. Liczą, że już wkrótce opakowania pojawią się na rynku jako alternatywa dla plastikowych opakowań na żywność.

Foto: Freepik

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies