Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Wietrzny październik przyniósł dobre wyniki OZE w Polsce. Dla wiatraków to jeden z najlepszych miesięcy

Z podsumowania Forum Energii wynika, że choć wraz z nadejściem jesieni spada efektywność fotowoltaiki, to jak zawsze o tej porze roku przypominają o sobie wiatraki

W październiku br. farmy wiatrowe wytworzyły 2,5 TWh energii elektrycznej. To o prawie 120 proc. więcej niż we wrześniu i trzeci najwyższy wynik w historii – opisuje w swoim comiesięcznym podsumowaniu think tank Forum Energii. Lepiej pod tym względem było tylko w styczniu i lutym 2022 r.

Jeśli trend się utrzyma, to dzięki nowym mocom w elektrowniach wiatrowych (oddano w ostatnim czasie kilka farm do użytku), jeszcze zimą 2023 lub wiosną 2024 r. ustanowiony zostanie kolejny rekord generacji. Właśnie w tych porach roku wietrzność w Polsce jest największa, co znajduje odzwierciedlenie w produktywności turbin.

Zgodnie z oczekiwaniami wraz z nadejściem krótszych dni wyraźnie spadła produkcja energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne. We wrześniu wytworzyły 1,7 TWh, w październiku już tylko 0,8 TWh.

Przeczytaj też: Na energetykę wiatrową spadają kolejne ciosy. Ørsted wycofuje się z projektów

Wrzesień był kolejnym już w tym roku miesiącem, w którym udział odnawialnych źródeł energii w miksie jest na wysokim poziomie. Wszystkie OZE odpowiadały za 27 proc. wyprodukowanego w Polsce prądu.

W październiku utrzymał się też trend, który można było zauważyć w podsumowaniu Polskich Sieci Elektroenergetycznych za kwartały I-III: rośnie zużycie gazu w elektroenergetyce. Z paliwa tego między styczniem a wrześniem w 2023 r. wytworzono 30 proc. energii elektrycznej więcej niż w analogicznym okresie 2022 r. W październiku z gazu pochodziło 1,1 TWh, gdy miesiąc wcześniej zaledwie 0,5 TWh.

Przeczytaj też: Ciaran kontra pływająca farma wiatrowa. Instalacja na Atlantyku zdała egzamin

Zwiększona generacja ze źródeł gazowych i niewielki wzrost produkcji z węgla kamiennego sprawiły, że mimo dużego udziału OZE w miksie, szacowane emisje z sektora elektroenergetycznego wzrosły o 7 proc., do 8,7 mln ton (o 0,6 mln ton względem września). Są natomiast o 10 proc. niższe niż w październiku 2022.

„Wzrosty (udziału gazu i węgla w miksie – red.) te wymuszone były zwiększeniem zapotrzebowania na energię elektryczną o prawie 8 proc. miesiąc do miesiąca (do 14,1 TWh) oraz niewielkim eksportem netto (0,1 TWh), który pojawił się pierwszy raz w tym roku” – wyjaśnia w swoim opracowaniu Forum Energii.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies