Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Morskie wiatraki z nowym napędem. Brytyjska spółka zainwestuje ogromną sumę w ich rozwój

Octopus Energy wyłoży około 20 mld dolarów na projekty offshore wind na całym świecie

Brytyjski Octopus Energy ogłosił plany inwestycyjne na najbliższych kilka lat. Spółka energetyczna do 2030 roku wyda zawrotną kwotę około 20 miliardów dolarów na rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Za pieniądze te powstać może nawet 12 GW nowych mocy wiatrowych, co wystarczy, by zapewnić energię dla 10 mln gospodarstw domowych rocznie. Octopus Energy dopiero stawia pierwsze kroki w sektorze offshore wind.

Przeczytaj też: Pierwszy kontrakt dla pionierskiej technologii wiatrowej

Spółka chce inwestować na całym świecie, ale szczególne miejsce w jej planach zajmuje Europa. Z zapowiedzi wynika, że lada moment zostaną sfinalizowane pierwsze transakcje. Poza tradycyjnymi morskimi wiatrakami, mocowanymi do dna morza, chce finansować także pływające instalacje (floating wind), które rozwija firma Simply Blue.

Dalekosiężne zamiary ogłoszono jednak w mało sprzyjającym momencie. Otoczenie rynkowe nie sprzyja rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej. Wpływają na to inflacja i wysokie stopy procentowe w wielu krajach. Trudniej przez to uzyskać finansowanie na korzystnych warunkach. W połowie lipca szwedzki koncern Vattenfall z tych powodów wstrzymał projekt farmy wiatrowej na morzu. Wpływ na tę decyzję miały też niskie ceny energii elektrycznej, które ustalono w aukcjach w Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj też: Chiński Goldwind rzuca wyzwanie europejskim producentom

Octopus Energy nie tylko produkuje i sprzedaje zieloną energię elektryczną z farm wiatrowych czy fotowoltaicznych, ale też rozwija inne, związane z transformacją odnogi energetycznego biznesu. Oferuje usługi dla aut elektrycznych (m.in. ładowarki), a także rozwiązania dla gospodarstw domowych – pompy ciepła, systemy fotowoltaiczne etc. Rocznie zasila ok. 5 mln domów w Wielkiej Brytanii, dostarczając im wyłącznie prąd z odnawialnych źródeł.

Historia spółki brzmi jak amerykański sen, choć założono ją na Wyspach Brytyjskich. Powstała w 2015 roku, jako oddzielny podmiot Octopus Group.Trzy lata później miała już milion klientów. Zaczęły ją wspierać ogromne fundusze inwestycyjne. Wśród nich jest Generation Investment Management, założony przez byłego wiceprezydenta USA Ala Gore'a, wielkiego sojusznika ruchów klimatycznych.

Fot. mat. prasowe Octopus Energy

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies