Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Stwórz swój wymarzony miks energetyczny Polski. Sprawdź, jak zadziała

NCBR udostępniło symulator, który pozwala na zaplanowanie tego, jak mogłaby wyglądać polski system energetyczny przyszłości

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju opracowało Symulator Polskiego Systemu Elektroenergetycznego, a dostęp do narzędzia można uzyskać pod tym adresem. Symulator korzysta z danych na temat konsumpcji i produkcji energii elektrycznej w Polsce z 2021 r. Na ich podstawie przedstawia prognozy dla całego systemu w zależności od tego, ile mocy w jakiej technologii, byłoby dostępnych.

Przeczytaj też: Aktualizacja strategii energetycznej Polski do poprawki

Użytkownik może sam podać wartości np. mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii, atomie, ale też wybrać przygotowane scenariusze. W ten sposób zapozna się z potencjalnym efektem elektryfikacji transportu, dekarbonizacji ciepłownictwa.

Poza analizami dla źródeł wytwórczych symulator uwzględnia także magazyny energii (można podać ich potencjalną pojemność) oraz wykorzystanie wodoru w przemyśle czy transporcie. Podaje też szacunkowy koszt dla każdego ze scenariuszy czy modeli przyjętych przez użytkownika.

Nie jest to profesjonalne narzędzie do planowania, ale daje pewne spojrzenie na to, jak trudno skonstruować i zbilansować nowoczesny system elektroenergetyczny. Ciekawie przedstawiają się prognozy dla modeli 100 proc. OZE czy bezemisyjnej gospodarki – wyraźnie widoczny jest problem nadpodaży zielonej energii wyprodukowanej przez odnawialne źródła.

Przeczytaj też: W pogoni za zieloną energią nie można zapomnieć o sieci

Symulator pojawił się akurat w czasie, gdy dużo mówi się o kierunkach, które powinna obrać Polska w ramach aktualizacji PEP2040. Niedawno zakończyły się prekonsultacje zorganizowane przez MKiŚ. Więcej na ten temat w tekście: Pułapka gazowa, ukłon w stronę węgla i więcej OZE. Scenariusz polityki energetycznej Polski pod lupą.

Okiem redaktora

Moją uwagę zwróciło całkowite wykluczenie energetyki węglowej z prognoz i brak możliwości ustalenia mocy dla bloków gazowych czy węglowych. System automatycznie bilansuje możliwości odnawialnych źródeł energii wykorzystaniem wyłącznie gazowych elektrowni, które są traktowane jako rezerwa. Takie przedstawienie scenariuszy zakrzywia obraz. Polska energetyka jeszcze przez lata będzie korzystała z bloków węglowych. Zakładam, że symulacja ma na celu pokazanie, jak mógłby wyglądać system bez węglówek, i jak byłoby to kosztowne, stąd taki zabieg.

Kacper Świsłowski
KATEGORIA
TRANSFORMACJA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies