Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Rok wojny w Ukrainie: Europejczycy chcą więcej zielonej energii, by zastąpić nią surowce kupowane od Putina

Obywatele i obywatelki UE deklarują nieustającą solidarność z mieszkańcami pogrążonej w wojnie Ukrainy. Uważają, że transformacja energetyczna pomoże na bolączki Europy

W piątek 24 lutego mija rok, odkąd Rosja napadła zbrojnie na Ukrainę. Z tej okazji Komisja Europejska w cyklicznym badaniu opinii społecznej Eurobarometr zadała wiele pytań dotyczących tego zagadnienia.

Okazuje się, że Europejczycy nadal mocno solidaryzują się z Ukrainą i popierają działania, które UE i poszczególne kraje podejmują, aby wesprzeć kraj i jego obywateli. Obywatele UE w dużej większości popierają również przyspieszenie transformacji energetycznej, szczególnie inwestycje w energię odnawialną, a także inne działania, które pozwolą zmniejszyć uzależnienie Europy od rosyjskich źródeł energii.

Przeczytaj też: Wojna i kryzys nie wyhamowały inwestycji w zieloną energię

Dane, jakie przedstawiła KE, pokazują, jak bardzo Europa solidaryzuje się z Ukrainą niemal rok po wybuchu wojny. 91 proc. ankietowanych popiera dostarczanie pomocy humanitarnej, a 88 proc. przyjmowanie przez UE osób uciekających przed wojną. Za finansowym wsparciem dla Ukrainy jest 77 proc. ankietowanych, a za sankcjami gospodarczymi nakładanymi na Rosję – 74 proc. Blisko dwie trzecie osób biorących udział w badaniu popiera zakaz nadawania państwowycyh rosyjskich mediów oraz finansowanie sprzętu wojskowego dla Ukrainy. Dotychczasowe działania UE na rzecz Ukrainy w okresie rosyjskiej inwazji pozytywnie ocenia 56 proc. obywateli Europy.

Mieszkańcy i mieszkanki UE mają zastrzeżenia co do koordynacji działań pomocowych podejmowanych przez poszczególne kraje. Eurobarometr pokazuje jednak bardzo dużą zgodność, jeśli chodzi o konieczność odchodzenia od rosyjskich źródeł energii: ropy, gazu, węgla. Za uniezależnieniem się od importu tych surowców jest 84 proc. obywateli UE.

Jeszcze wyższy odsetek (86 proc.) Europejek i Europejczyków uważa, że UE powinna wspierać zieloną transformację poprzez duże inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE). Podobny procent osób ocenia, że słusznym kierunkiem jest zwiększanie efektywności energetycznej budynków czy transportu.

Dodatkowo ponad 80 proc. osób biorących udział w badaniu deklaruje, że podjęło jakieś działania, żeby oszczędzać energię. Więcej o tych oszczędnościach przeczytasz w innym naszym tekście: Które państwo Europy najbardziej przykręciło kaloryfery? Raport niemieckiej firmy przynosi odpowiedź.

Przeczytaj też: Polskie wiatraki pobiły nowy rekord produkcji

Wiadomo, że im dłużej będzie trwać wojna w Ukrainie, tym trudniej będzie utrzymać w UE poparcie dla kolejnych wydatków i narzędzi wsparcia. Jednak biorąc pod uwagę, że Rosja nie wykazuje obecnie żadnych chęci, by zakończyć wojnę, dla UE nie ma innej drogi, jak tylko dawać opór agresji i zwiększać pomoc humanitarną.

Standardowe badanie Eurobarometr – zima 2022-2023 (EB 98) przeprowadzono w formie bezpośrednich i internetowych rozmów odbytych między 12 stycznia do 6 lutego 2023 r. W badaniu wzięło udział 26 468 obywateli UE z 27 państwach członkowskich. Informacje na temat Eurobarometru i wszystkich badań można znaleźć na tej stronie internetowej.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies