Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Jest kontrakt z Amerykanami dotyczący elektrowni jądrowej. Dowiemy się, ile zapłacimy za atom

PEJ i Westinghouse mają pierwszą komercyjną umowę. W ramach prac przedprojektowych przygotują szereg analiz

W sprawie budowy planowanych elektrowni jądrowych w Polsce podpisano cały szereg porozumień i listów intencyjnych. Tym razem sprawy idą o krok dalej. Spółka PEJ (Polskie Elektrownie Jądrowe) zawarła z Westinghouse Electric Company umowę, na mocy której spółki rozpoczną wspólne przygotowania projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Jak czytam w komunikacie, umowa między PEJ a Westinghouse obejmuje prace w dziesięciu głównych obszarach merytorycznych. Jednym z zadań jest m.in. opracowanie szczegółów modelu, według którego prowadzona będzie inwestycja. Przygotowana zostanie również ocena bezpieczeństwa oraz programu kontroli jakości. Wskazani zostaną potencjalni dostawcy – jak podkreślają PEJ i Westinghouse – nacisk położony zostanie na firmy z Polski.

Przeczytaj też: Polska wyda na elektrownie jądrowe 200 mld złotych

Westinghouse przygotuje m.in. listę wymagań niezbędnych do realizacji inwestycji, w tym dostosowania technologii AP 1000 do wszystkich lokalnych regulacji. Opracowana zostanie także strategia zakupowa i wreszcie zasady zewnętrznego finansowania projektu – czyli wstępne oszacowanie wartości projektu.

Umowa pomostowa (ang. bridge contract) zakłada, że eksperci Westinghouse na rzecz projektu elektrowni jądrowej na Pomorzu poświęcą ponad 100 tysięcy roboczogodzin.

O jak najszybsze rozpoczęcie współpracy z PEJ w listopadzie ub.r. apelował na łamach green-news.pl Mirosław Kowalik, szef Westinghouse na Polskę. Rozmawialiśmy z nim tuż po tym, jak rząd oficjalnie ogłosił, że wybiera technologię Westinghouse. W grudniu 2022 r. spółki podpisały umowę ramową, a obecnie kolejny kontrakt, który pozwala przejść do bardziej szczegółowych prac i ustaleń komercyjnych ze stroną amerykańską.

Przeczytaj też: Polacy „kupują” atom. Projekt ma rekordowe poparcie

Od tego momentu możliwe jest rozpoczęcie pierwszych prac przedprojektowych, które są niezbędne zanim nastąpi etap uzgodnień umowy wykonawczej. Spółki tłumaczą, że taka forma kontraktowania wynika z doświadczeń przy innych projektach jądrowych na świecie. Pozwoli utrzymać tempo i harmonogram działań.

– Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce będzie wybudowana w technologii firmy Westinghouse. Umowa, którą podpisujemy, to kolejny ważny kamień milowy naszej inwestycji. Dzięki niej wspólnie z naszym amerykańskim partnerem już dziś możemy rozpocząć pierwsze prace projektowe elektrowni, która powstanie na Pomorzu – podkreślił Tomasz Stępień, prezes PEJ.

– Dzisiejsza umowa to wielki krok PEJ przybliżający wdrożenie w Polsce najbardziej zaawansowanej technologii jądrowej, która zapewni bezpieczeństwo energetyczne oraz stabilne dostawy bezemisyjnej i przystępnej cenowo energii elektrycznej. Wszyscy ciężko pracujemy, aby sukcesywnie wypracowywać kolejne porozumienia, tak ważne dla Polski i Polaków – powiedział Patrick Fragman, prezes i dyrektor generalny Westinghouse.

Przeczytaj też: Durham z Westinghouse o amerykańskiej ofercie [WYWIAD]

Zgodnie z planami rządu w Polsce ma powstać elektrownia jądrowa o mocy do 3750 MW. Ta na Pomorzu, w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino ma składać się z trzech reaktorów AP1000 od Westinghouse.

Jednocześnie ogłoszono, że realizowany będzie też drugi program energetyki jądrowej, za który odpowiedzialne będą prywatne podmioty i Skarb Państwa. Więcej na ten temat w tekście Polskie spółki z listem intencyjnym w sprawie elektrowni jądrowej. Partnerem – koreański KHNP.

Równolegle do tych procesów firma Orlen Synthos Green Energy pracuje nad wdrożeniem w Polsce i w regionie małych reaktorów jądrowych, tzw. SMR-ów.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies