Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polska i Kanada zacieśniają współpracę przy małym atomie od GE. To tę technologię chcą rozwijać Orlen i Synthos

Porozumienie ma znacząco wpłynąć na harmonogram realizacji procesu licencjonowania i budowy amerykańskich rektorów BWRX-300 w Polsce

Państwowa Agencja Atomistyki ogłosiła, że podpisała umowę rozszerzającą współpracę z Kanadyjską Komisją Dozoru Jądrowego (CNSC). Memorandum, podpisane w trakcie konferencji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Abu Zabi, obejmuje przede wszystkim wspólne działania polskiego i kanadyjskiego regulatora w zakresie małych reaktorów modułowych. Jak podkreśla PAA w komunikacie, chodzi głównie o SMR od GE Hitachi Nuclear Energy, czyli reaktor BWRX-300.

Przeczytaj też: Drugie życie elektrowni węglowych. Można do nich wstawić reaktory jądrowe

Obydwie strony będą się wymieniać informacjami związanymi z wdrażaniem małych reaktorów modułowych, a także współpracować przy szkoleniach i tworzeniu regulacji dla SMR-ów. „Strony zobowiązały się również do dzielenia wynikami niezależnych analiz i ocen prowadzonych w ramach procesu licencjonowania” – czytam w informacji opublikowanej przez PAA. Wykonujący obowiązki prezesa PAA Andrzej Głowacki tłumaczył po podpisaniu umowy, że „przyczyni się do optymalizacji procesu licencjonowania” i pozwoli na sprawniejsze wdrażanie technologii związanych z małymi reaktorami modułowymi w Polsce i na świecie.

Jak pisaliśmy w tekście Orlen chce pierwszy reaktor w 2028 roku, a potem 70 kolejnych. Polskie uczelnie mają kształcić inżynierów, kanadyjski regulator analizuje wniosek o wydanie licencji na budowę małej elektrowni jądrowej z reaktorem od GE Hitachi. Podpisany jest też kontrakt na dostawę reaktora. W Polsce za komercjalizację BWRX-300 odpowiada Synthos, a dokładnie spółka z tej grupy – Synthos Green Energy (SGE). W rozwój SMR-ów zaangażowany jest Orlen, który razem z Synthosem powołał joint venture Orlen Synthos Green Energy (OSGE).

Przeczytaj też: Długo wyczekiwany przełom w sprawie małych reaktorów jądrowych w USA

Zwróciłem się z prośbą o komentarz OSGE do tych wydarzeń. W nadesłanej do redakcji green-news.pl odpowiedzi Rafał Kasprów, prezes Orlen Synthos Green Energy ocenia, że kanadyjsko-polskie porozumienie to doskonała wiadomość dla firm zainteresowanych rozwojem SMR-ów od GE. – Porozumienie znacząco wpłynie na harmonogram realizacji procesu licencjonowania i budowy amerykańskich rektorów BWRX-300 w Polsce. Wymiana doświadczeń pomiędzy regulatorami i wspólne prowadzenie procesu jest olbrzymim wzmocnieniem w drodze do szybkiego wdrożenia technologii firmy GE Hitachi – stwierdza Kasprów.

Prezes OSGE wskazuje również, że to właśnie współpraca z CNSC jest na tę chwilę najważniejsza. – Warto zauważyć, że obecnie już czterech regulatorów na świecie w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Polsce prowadzi prace nad licencjonowaniem tego reaktora. Dla nas od początku kluczowa była właśnie jak najszersza współpraca PAA z kanadyjskim CNSC. Przede wszystkim dlatego, że pierwszy reaktor BWRX-300 został już zakontraktowany przez Ontario Power Generation, które złożyło wniosek o pozwolenie budowlane z datą komercyjnego dostarczenia energii do sieci w 2029 roku. Firma OSGE korzysta z doświadczeń kanadyjskich, dlatego wspomniana umowa jest olbrzymim wzmocnieniem przy budowie floty amerykańskich reaktorów BWRX-300 w Polsce – ocenia.

Fot. PAA / na zdjęciu: Andrzej Głowacki, wykonujący obowiązki Prezesa PAA i Rumina Velshi Przewodnicząca Kanadyjskiej Komisji Dozoru Jądrowego (CNSC)

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies