Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Energetyczna pomoc dla Ukrainy. Fotowoltaika z Polski dla szkół i szpitali

Menlo Electric, polski dystrybutor fotowoltaiki, przekaże komponenty do elektrowni słonecznych dla 10 placówek w objętym wojną kraju

Menlo Electric przekaże za darmo komponenty fotowoltaiczne dla dziesięciu ukraińskich szpitali i szkół. Dzięki tym urządzeniom powstaną hybrydowe systemy zasilania, które pomogą zapewnić przewidywalne dostawy elektryczności. Łączna moc fotowoltaicznych elektrowni wyniesie 300 kW.

24 lutego br. minie rok, odkąd Rosja rozpoczęła zbrojną inwazję na Ukrainie. Jednym ze strategicznych celów, które realizuje rosyjska armia, jest niszczenie infrastruktury energetycznej Ukrainy, by odciąć kraj od stabilnych dostaw energii i ciepła. Przerwy w dostawach do odbiorców można ograniczać dzięki rozproszonym źródłom, takim jak fotowoltaika.

Przeczytaj też: Wojna nie wyhamowała inwestycji w OZE

Jej dostarczaniem dla potrzebujących na Ukrainie zajmuje się fundacja Energy Act for Ukraine. Ma już na swoim koncie zamontowaną z sukcesem instalację fotowoltaiczną na irpińskim Liceum Akademickim „Mriya”. Panele zamontowano w listopadzie 2022 r. we współpracy z BSW-Solar, Niemieckim Stowarzyszeniem Solarnym oraz Federalnym Ministerstwem Spraw Zagranicznych Niemiec.

Druga instalacja, realizowana wspólnie z Menlo Electric, zostanie zamontowana na irpińskim Liceum nr 1. Szkoła artystyczna ucierpiała podczas okupacji miasta wiosną 2022 roku. Stała się schronieniem dla uczniów, rodziców i nauczycieli podczas ciężkiego ostrzału miasta. Instalacja ma powstać w pierwszym kwartale br. W planach jest również trzeci projekt – fotowoltaikę dostanie szpital dziecięcy w obwodzie czernihowskim. Instalacja modułów fotowoltaicznych i systemów magazynowania zapewni bezpieczne dostawy energii do oddziału intensywnej terapii noworodków w szpitalu.

Szkoła chcąca zakwalifikować się do programu musi spełniać kilka kryteriów – powinno uczyć się w niej ponad 500 uczniów w trybie stacjonarnym, sama placówka musi być oddalona od linii frontu i posiadać schron. W każdej szkole wspieranej przez Fundację w ramach kampanii „100RESforSchools” organizowane są również szkolenia na temat zrównoważonego rozwoju.

Przeczytaj też: Rekordowy rok dla fotowoltaiki. Polska na podium

Jednocześnie Menlo i Fundacja poszukują partnerów do udziału w programach 100RESforSchools i 50RESforHospitals, w ramach których w instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii będzie można wyposażyć 150 instytucji.

– W 2022 roku uruchomiliśmy w Menlo program charytatywny Energy to Power Your Future, którego celem jest bezpłatna budowa instalacji fotowoltaicznych dla instytucji związanych z dziećmi. Do tej pory w programie udział wzięło siedem placówek – trzy instalacje zostały już zrealizowane, pozostałe cztery skończymy w tym roku. Nasza współpraca z Energy Act for Ukraine zwiększa tę liczbę do 17. Umożliwią one nie tylko funkcjonowanie szkół i szpitali odciętych od prądu w czasie wojny, ale także pomogą im zaoszczędzić na rachunkach po jej zakończeniu – wyjaśnia Bartosz Majewski, prezes Menlo Electric.

Do realizacji tych projektów Menlo Electric i Energy Act for Ukraine stale poszukują partnerów i darczyńców. Wszystkich zainteresowanych pomocą ukraińskim placówkom zapraszają do kontaktu z Fundacją poprzez adresy e-mail:

  • a.vereshchynska@energyactua.com
  • corina.serban@menloelectric.com

Można także wpłacać pieniądze na ten cel: https://www.energyactua.com/donate

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies