Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Francuskie parkingi ma pokryć fotowoltaika. Coraz bliżej obowiązkowego montażu paneli na zadaszeniach

Nowe prawo ma objąć większość parkingów, które mają ponad 80 miejsc postojowych

Senat we Francji zagłosował za przełomowymi przepisami, które mają jeszcze bardziej wesprzeć odnawialne źródła energii. Zgodnie z założeniami, każdy parking w kraju, który posiada co najmniej 80 miejsc, musi zainstalować na swoim terenie panele fotowoltaiczne. Najpewniej będą to instalacje zakładane na istniejących zadaszeniach parkingów. Ewentualnie wystąpi potrzeba dostosowania miejsc postojowych poprzez budowę dodatkowych stelaży, by można było nie tylko osłonić auta przed deszczem i słońcem, ale również zamontować na nich fotowoltaikę.

Przeczytaj też: Niemiecka Energiewende 2.0 albo opcja atomowa z Francji

Zarządcy parkingów z 80 do 400 miejscami będą miały pięć lat na dostosowanie się do przepisów. Tych większych, z ponad 400 miejscami, będą mieli mniej czasu – trzy lata. Na mocy nowego prawa co najmniej połowa powierzchni parkingu powinna zostać wykorzystana pod instalacje fotowoltaiczne. Przepisy miałyby wejść w życie 1 czerwca 2023 roku i od tego momentu liczony byłby czas na realizację inwestycji.

Według szacunków francuskiego rządu dzięki takim działaniom tylko na parkingach mogłoby powstać do 11 gigawatów nowych mocy zainstalowanych w fotowoltaice. To prawie tyle, ile w tej chwili mocy w panelach jest w Polsce.

Niewykluczone jednak, że nowe przepisy będą jeszcze modyfikowane. Pierwotnie zakładano, że tylko parkingi większe niż 2,5 tys. metrów kwadratowych będą objęte tym obowiązkiem, ale zmieniono to w komisji. Jednocześnie poza zgodą Senatu potrzebne jest też zaakceptowanie projektu przez Zgromadzenie Narodowe (izba niższa francuskiego parlamentu) w tym samym brzmieniu. Później, jak w Polsce, ustawę podpisuje prezydent.

Jak opisuje portal Public Senat, założono pewne odstępstwa od reguły. Przepisy nie obejmą parkingów przeznaczonych dla ciężarówek o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) powyżej 7,5 tony. Panele nie będą musiały też powstawać na parkingach znajdujących się w pobliżu miejsc uznanych za „niezwykłe”, a więc zlokalizowanych niedaleko zabytków historycznych czy obszarów chronionych. Wszystko po to, by nie naruszać krajobrazu okolicy.

Przeczytaj też: Kraków zrywa z betonem, także na Rynku Głównym. Tak zdecydowali mieszkańcy

Francja, choć pozostaje jądrową potęgą w Europie (blisko 75 proc. energii wytwarzają elektrownie atomowe), pod rządami Emmanuela Macrona coraz częściej inwestuje w odnawialne źródła energii. We wrześniu 2022 roku oddano do użytku pierwszą morską farmę wiatrową we Francji, a według zapowiedzi zintensyfikowane mają się też działania zwiększające udział energii słonecznej w miksie kraju. Pomysł z parkingami jest jednym z tych, które mają przyspieszyć proces rozwoju OZE nad Loarą.

Fot. Hanjin, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies