Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Rolnictwo i energetyka mogą się uzupełniać? Vattenfall połączy uprawy i fotowoltaikę

Projekt realizowany w Holandii ma sprawdzić, jak w praktyce powiedzie się połączenie rolnictwa i OZE. Użyte zostaną dwustronne panele fotowoltaiczne

Vattenfall wystartował w Holandii z projektem łaczącym zrównoważone rolnictwo z odnawialnymi źródłami energii, a konkretnie – fotowoltaiką. Przedsięwzięcie znane pod nazwą Symbizon realizowane jest w miejscowości Almere niedaleko Amsterdamu. Szwedzki koncern we współpracy z holenderskim ministerstwem gospodarki sprawdzi, jak będą rosnąć rośliny na polu, na którym rozmieszczono także panele fotowoltaiczne (PV). Linia paneli będzie przeplatała się z linią pod zasiew.

Przeczytaj też: Brytyjski startup konstruuje fotowoltaiczne drzewa

By zachować efektywność farmy, w projekcie wykorzystano panele dwustronne, które mogą przechwytywać światło nie tylko bezpośrednio ze słońca, ale także to odbite od gleby i innych paneli. Moduły PV mogą także śledzić położenie słońca, by zmieniać kąt nachylenia i wydajniej generować energię. Budowa paneli i całej instalacji ruszyła latem, a pierwszy zasiew planowany jest na wiosnę 2023 roku. Na tym etapie jednak niewiele dowiemy się o efektywności takiej farmy. Na początku sadzona ma być koniczyna, by poprawić jakość gleby.

Przeczytaj też: Wegetarianizm odmładza

Zaplanowano, że farma będzie mieć moc 700 kilowatów. To niewiele, ale w tym projekcie nie chodzi o możliwości wytwórcze. To poszukiwania balansu między wykorzystaniem gleby jednocześnie pod cele energetyczne i rolnicze. Dla kraju o małej powierzchni, jakim jest Holandia, szczególnie ważne jest, by rozwijając OZE nie stracić innego zasobu – gruntów pod uprawy. Kilka lat temu podobny projekt realizowano we Francji, ale panele umieszczono nad winoroślami. „Daszki” utworzone między rzędami nie tylko chroniły rośliny przed suszą, ale też generowały energię.

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies