Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polenergia z dofinansowaniem na wodorowe przedsięwzięcie. Chce produkować ekologiczne paliwo lotnicze

Poza Polenergią w projekt zaangażowane są Elektrociepłownia Nowa Sarzyna i Politechnika Wrocławska

Polenergia, należąca do Dominiki Kulczyk, poinformowała, że podpisała umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na dofinansowanie projektu badawczo-rozwojowego „H2 HUB Nowa Sarzyna: Magazynowanie Zielonego Wodoru". Przedsięwzięciem zajmuje się konsorcjum, w skład którego wchodzi Polenergia, Elektrownia Nowa Sarzyna (należy do grupy Polenergi) oraz Politechnika Wrocławska.

Przeczytaj też: Pierwsza na świecie w pełni wodorowa linia kolejowa już działa

Celem projektu jest wykorzystanie zielonego wodoru (a więc wytworzonego w procesie elektrolizy wody z użyciem energii z odnawialnych źródeł) do produkcji ekologicznego paliwa lotniczego. „Powstałe w ten sposób paliwo pozwoli na obniżenie emisji gazów cieplarnianych w przemyśle lotniczym, bez potrzeby budowy nowej infrastruktury, baz paliwowych oraz opracowywania nowych konstrukcji samolotów” – opisuje w komunikacie Polenergia. W tym wypadku chodzi zapewne o zrównoważone paliwo lotnicze (SAF) w wersji syntetycznej, do którego produkcji wykorzystuje się właśnie zielony wodór oraz dwutlenek węgla.

Potencjalnie dofinansowanie projektu może wynieść do 95,1 mln zł. Jego realizację podzielono na trzy fazy i każda z nich ma przewidziany inny poziom dotacji. Na pierwszą, obejmującą stworzenie studium wykonalności projektu, zagwarantowano 100 tys. zł dofinansowania. Powinna zakończyć się w III kwartale 2023 roku. Realizacja kolejnych etapów projektu i otrzymanie dofinansowania jest zależne od tego, jak ocenione zostaną wcześniejsze osiągnięcia.

Przeczytaj też: Orlen dostarczy Poznaniowi wodór do autobusów, a to nie wszystko

To kolejna inicjatywa związana z wodorem, w którą angażuje się Polenergia. Spółka już jakiś czas temu deklarowała, że chce rozwijać produkcję tego paliwa w kraju. W planach ma budowę fabryki wodoru z elektrolizerami o mocy 100 MW. Zamierza też częściowo „uwodorowić” elektrociepłownię w Nowej Sarzynie (obecnie jest to jednostka gazowa), a później całkowicie przestawić zakład na to paliwo.

Polenergia za pośrednictwem Elektrociepłowni Nowa Sarzyna zaangażowała się też w Podkarpacką Dolinę Wodorową. Właśnie na Podkarpaciu powstał pierwszy tego typu klaster w Polsce. Wodorowe technologie w transporcie coraz częściej pojawiają się w Polsce, jednak nie na szeroką skalę. Możemy się za to chwalić, że jesteśmy jednym z liderów produkcji tego paliwa.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies