Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Nie będzie pełnomocnika od wodoru. Koordynacją spraw związanych z H2 i tak zajmował się ktoś inny

W ostatnich miesiącach to Ireneusz Zyska pozostawał najaktywniejszym przedstawicielem rządu zaangażowanym w sprawy technologii wodorowych

W wykazie prac Rady Ministrów pojawił się projekt, który zakłada likwidację stanowiska pełnomocnika rządu ds. gospodarki wodorowej. Zakończenie działalności pełnomocnika miałoby nastąpić jeszcze w trzecim kwartale 2022 r.

Przeczytaj też: Pierwsza na świecie w pełni wodorowa linia kolejowa już działa

Pełnomocnik ds. wodoru to stosunkowo nowe stanowisko, ponieważ powstało w drugiej połowie 2020 roku. Objął je wtedy Krzysztof Kubów, ówczesny i obecny szef gabinetu politycznego premiera. Jednak zagadką jest, do kiedy był pełnomocnikiem – o tym dodatkowym stanowisku nie ma nawet słowa w jego oficjalnym profilu zawodowym, który opublikowano w serwisie KPRM.

Wygląda więc na to, że pełnomocnika ds. wodoru nie było już od jakiegoś czasu i w ramach porządkowania rząd rezygnuje z utrzymywania tego stanowiska. Nie oznacza to oczywiście, że wodorowymi technologiami nikt z rządu nie będzie się zajmował. Najprawdopodobniej za czuwanie nad rozwojem wodoru w Polsce będzie odpowiedzialny Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. OZE (odnawialnych źródeł energii).

W marcu tego roku właśnie Zyska został przewodniczącym w nowopowstałej Radzie Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej, która ma monitorować i zarządzać działaniami związanymi z realizacją postanowień Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej. W planach jest też stworzenie pakietu legislacyjnego dla sektorów zainteresowanych wodorem, nazywanym "Konstytucją dla wodoru".

Przeczytaj też: Alians wodoru z energetyką jądrową, czyli Nuclear Hydrogen Initiative

Jak pisaliśmy, Polska jest jednym z liderów produkcji wodoru, jednak w porównaniu z innymi państwami Europy nie wykorzystuje go za wiele, choćby w komunikacji. W Koninie jeździ już wodorowy Solaris, a w Poznaniu do floty komunikacji miejskiej w 2023 roku dołączy kilkanaście autobusów wodorowych.

Jednocześnie powstają kolejne tzw. doliny wodorowe, czyli przemysłowe klastry, które zajmują się tym paliwem. W Sanoku zawiązała się natomiast samorządowa spółka wodorowa.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies