Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Przewozy towarowe CTL Logistics w Polsce będą zasilane zieloną energią. Firma podpisała umowę z PKP Energetyka

Firmy gwarantują, że jeszcze w 2022 roku jedna czwarta energii dla przewoźnika towarowego będzie pochodzić z OZE

CTL Logistics, przewoźnik towarowy, podpisał z PKP Energetyka umowę na dostawę zielonej energii. Dzięki temu transport będzie odbywał się z wykorzystaniem odnawialnych źródeł (OZE). W bieżącym roku 25 proc. dostarczonego prądu będzie pochodzić z wiatru i fotowoltaiki. W 2023 roku odsetek ten wyniesie 50 proc., a już w 2025 roku energia trakcyjna zużyta przez CTL Logistics będzie wolna od emisji.

Przeczytaj też: PKP Energetyka stawia rekordowy magazyn energii

Firmy w 2021 roku podpisały list intencyjny w sprawie zielonej energii do przewozu towarów – w ramach programu Zielona Kolej. W sierpniu br. przewoźnik towarowy podpisał już wiążącą umowę z PKP Energetyka. Tym samym stał się pierwszym przedsiębiorstwem w Polsce, które w całości będzie zapewniać sobie zieloną energię do transportu towarów drogą kolejową.

Przeczytaj też: Pesa ma lokomotywę na wodór. To innowacja na światową skalę

PKP Energetyka stara się realizować założenia unijnej polityki transportowej, które znalazły się w przyjętym przez Komisję Europejską planie REPowerEU. Zakłada on, że systematycznie będzie rósł w UE udział transportu kolejowego, przy jednoczesnym zwiększaniu udziału zielonej energii trakcyjnej.

– Jak wskazują wnioski z badania przygotowanego na zlecenie Fundacji ProKolej, emisyjność jest kryterium, które biznes coraz częściej bierze pod uwagę planując łańcuchy logistyczne – mówi Wojciech Orzech, prezes PKP Energetyka.

Dla firm liczy się zazielenianie wszystkich ogniw w łańcuchu dostaw, także tych transportowych. W najbliższych latach przybędzie przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania ESG, czyli Środowiskowego (Environmental), Społecznego (Social) i dotyczącego Ładu Korporacyjnego (Corporate Governance). Te niefinansowe raporty pozwalają firmom pokazywać działania związane nie tylko ze wskaźnikami ekonomicznymi, ale też ze zrównoważonym rozwojem. Mówił o tym w 36 odcinku Green Podcast Jacek Hutyra, Climate Officer z Orange Polska.

PKP Energetyka inwestuje nie tylko w produkcję zielonej energii, ale jest także zainteresowana jej magazynowaniem w wodorze.

Zdjęcie: mat. prasowe PKP Energetyka

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: OZE, ENERGIA, ESG

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies