Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
PKP Energetyka inwestuje w wodór. Ogłoszono przetarg na budowę systemu magazynowania energii

Wytwarzany wodór będzie „zielony”, czyli uzyskiwany w procesie elektrolizy dzięki energii pochodzącej ze słońca

PKP Energetyka ogłosiła przetarg na dostawę kompletu elementów do budowy wodorowego systemu magazynowania energii. Instalacje powstanie obok podstacji w Garbcach w województwie dolnośląskim, gdzie budowana jest także farma fotowoltaiczna mająca zasilać układ do produkcji wodoru. W ten sposób w jednym miejscu będzie wytwarzane, magazynowane oraz spalane ekologiczne paliwo. Energia zostanie wykorzystana w sieci trakcyjnej PKP.

Przeczytaj też: Pierwsza wodorowa lokomotywa od Pesa

Zgodnie z projektem układ będzie umożliwiał odłączanie napełnionych butli z wodorem, dzięki czemu wyprodukowany gaz będzie wykorzystywany także np. do zasilania pociągów PKP Energetyka. Wdrożenie tego rodzaju rozwiązań technologicznych może stanowić kolejny krok w rozwoju polskiej kolei.

Wodór jest paliwem coraz bardziej zauważanym przez europejskich producentów taboru i przewoźników kolejowych. We wrześniu 2021 r. swoją pierwszą wodorową lokomotywę pokazała bydgoska Pesa. Orlen, który ma eksploatować nowy pojazd, zapowiedział już budowę hubu wodorowego we Włocławku.

Przeczytaj też: Orlen zapowiada huby wodorowe w Płocku i Włocławku

Z kolei niemieckie Deutsche Bahn na początku grudnia 2021 r. podpisały z francuską firmą Lhyfe umowę, na mocy której Francuzi wybudują i będą nadzorować eksploatację elektrolizera w Tybindze (południowo-zachodnie Niemcy). Urządzenie ma wytwarzać gaz do napędzania wodorowych lokomotyw niemieckiego narodowego operatora kolejowego. Elektrolizer ma być zasilany wyłącznie prądem z OZE.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies