Partner strategiczny
Blue Media
Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Przybywa ofert na fotowoltaikę dla firm. Tauron wydał poradnik, na co zwrócić uwagę

Zainteresowanie tańszą energią nie maleje, ale ostatnio sporo zmieniło się w przepisach

Tauron przygotował darmowy poradnik w formie ebooka, przeznaczony dla firm zainteresowanych inwestycją w fotowoltaikę. To zbiór podstawowych informacji i objaśnień, a także porad, na co zwracać uwagę, jeżeli planuje się założyć instalację fotowoltaiczną (PV). To aktualne know-how, bo zawierające też wyjaśnienia zmian z 1 kwietnia i 1 lipca br., związanych z funkcjonowaniem net-billingu, nowego systemu rozliczeń prosumentów. Poza instrukcjami Tauron zamieścił też zachętę do skorzystania ze swojej oferty przeznaczonej dla firm.

Przeczytaj też: Prosumencka fotowoltaika jednak dostała rykoszetem

Energetyczny koncern chwali się, że do jego sieci dystrybucyjnej jest na ten moment przyłączona blisko jedna trzecia wszystkich mikroinstalacji w Polsce. Tauron chce ofertą zainteresować także biznes. W dobie kryzysu energetycznego oszczędności są poszukiwane, a własna instalacja PV przyczynia się do zmniejszenia wydatków na energię.

Tomasz Lender, wiceprezes Tauron Sprzedaż, wyjaśnia, że średniej wielkości firma produkcyjna dzięki instalacji słonecznej o mocy 50 kWp może rocznie zaoszczędzić od 60 do 80 proc. wydatków na energię. Oczywiście pod pewnymi warunkami. – Instalacja o mocy 50 kWp za około 180 tys. zł przy autokonsumpcji wynoszącej 25 proc. zwróci się po około 5 latach, generując ponad 35 tys. zł oszczędności rocznie. Jeżeli firma zwiększy współczynnik autokonsumpcji do 50 proc., wówczas okres zwrotu skróci się do niecałych 4 lat, a wartość oszczędności wzrośnie do około 46 000 zł rocznie – tłumaczy.

Rosnące ceny prądu w Polsce sprawiły, że coraz więcej firm z branży fotowoltaicznej kieruje swoje oferty, dla małych i średnich biznesy (w szczególności, że ostatnie zmiany trochę ostudziły chęci małych prosumentów do inwestycji w PV) . Modele są różne. Corab, jeden z największych producentów i dystrybutorów fotowoltaiki w kraju ma w swojej ofercie także instalację modułów i projektowanie. Robi to jednak za pośrednictwem firm, z którymi współpracuje w ramach Corab Partner. Helio Expert chwali się, że dotychczas świadczyło usługi ponad 4 tys. klientów, także biznesowych. Gdy współpracowało z firmami najczęściej realizowało projekty do 50 kWp jak np. dla KGH Polska w Warszawie.

Przeczytaj też: Rząd szykuje utrudnienia dla fotowoltaiki w Polsce

Trochę inny model realizuje Luneos, bo firma sama opłaca instalację, realizuje projekt i montaż. Później fotowoltaikę opłaca się stałym abonamentem (model as-a-service). Ma być to alternatywa dla tych biznesów, które chętnie obniżą koszty, ale nie są w stanie pokryć wydatków na własną instalację na samym początku inwestycji.

KATEGORIA
FINANSE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies