Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Recykling ubrań jest coraz bliżej. Pomysł tego startupu jest na to dowodem

Resortecs opracował specjalną nić, która ułatwia rozłożenie odzieży na części

Gdy zastanawiałem się nad tym, jak w ekologiczny sposób wykorzystać nieużywaną przeze mnie starą kurtkę czy koszulę, to w pierwszej kolejności do głowy przychodzi mi oddanie tego do organizacji charytatywnej lub second-handu. Jednak Cedric Vanhoeck i Vanessa Counaert opracowali skuteczną, w pełni ekologiczną metodę rozłożenia ubrań na pojedyncze części, co ułatwi ich recykling.

Przeczytaj też: innogy ograniczy swój wpływ na środowisko

Nić Resortecs pod wpływem temperatury ponad 160 stopni Celsjusza rozwiązuje się, dzięki czemu można rozdzielić np. guziki i zamki od tkanin i wykorzystać materiały ponownie. Pomysł ten oznacza oszczędność nie tylko tworzyw, z których wykonane są ubrania (co jest równoznaczne z zaoszczędzonymi surowcami), ale i mnóstwa pracy przy rozdzielaniu dodatków ręcznie.

Oprócz wyżej wymienionych korzyści dla środowiska, rozwiązanie to tworzy również wiele możliwości dla nas, konsumentów. Przede wszystkim, sami możemy „rozłożyć” naszą odzież bez jej uszkadzania (np. za pomocą piekarnika), gdyż większość nici wykorzystywanych do produkcji ubrań dzisiaj wykonana jest z poliestru, który niszczy się w temperaturze ponad 200 stopni. Ponadto, sami będziemy w stanie naprawić jakiekolwiek ubranie łatwiej niż dotychczas, zastępując wadliwą część nową w kilka minut.

Przeczytaj też: Kiedy w Polsce pojawi się klimat na zmianę?

W 2018 roku Resortecs został nagrodzony w plebiscycie H&M Fundation Global Change Award jako jeden z pięciu startupów, które mają zakończyć erę nadmiernego marnowania ubrań oraz eksploatowania surowców (w szczególności wody). Wszelkie tego typu rozwiązania mogą okazać się kluczowe w kontekście dbania o środowisko, ponieważ przemysł odzieżowy jest jednym z najbardziej szkodliwych w tym obszarze, obok m.in. paliwowego.

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies