Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
I kto tu jest Januszem? Kontrowersyjna kampania medialna zbiera pochwały

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Gdańsku stawia na silny przekaz

Sezon urlopowy już się zaczął, coraz więcej osób rusza nad Bałtyk. Co roku turyści zostawiają setki ton odpadów na plażach i w otaczających nadmorskie kurorty lasach. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku postanowił napiętnować najbardziej nieekologiczne zachowania. W tym celu przygotowano film. Jego wydźwięk jest jednoznaczny: śmiecenie jest obciachowe. Nie powinno się oceniać ludzi po wyglądzie, a po zachowaniu.

Przeczytaj też: Bałtyk to jedno z najbardziej znieczyszczonych mórz na świecie

Produkcja jest częścią kampanii ekoTurysta. W rolę wąsatego filmowego Janusza wcielił się Rafał Ostrowski, aktor Teatru Muzycznego w Gdyni. Filmik ma już ponad 750 tys. wyświetleń na Youtube.com.

Kampania wystartowała 30 czerwca br. W kolejnych dniach publikowano komunikaty dotyczące konieczności podejmowania proekologicznych działań na najbardziej atrakcyjnych turystycznie obszarach.

WFOŚiGW w Gdańsku podaje, że co roku z trójmiejskich plaż, lasów i parków zbieranych jest kilkaset ton odpadów. Na plażach najczęściej porzucane są odpady plastikowe – butelki po napojach, worki, torby, zabawki. To one odpowiadają za powstawanie mikroplastiku – zanieczyszczenia uznawanego już za równie zagrażające życiu człowieka jak zasmogowane powietrze. Mikroplastik pływający w Bałtyku jest mylony przez ryby i skorupiaki z pożywieniem i połykany. Odłowione stworzenia trafiają później na stoły turystów, a ci zjadają własne śmieci.

W samym Gdańsku na ośmiu nadmorskich kąpieliskach ustawionych jest około 800 koszy na odpady. W sezonie wywozi się z nich 300 ton odpadów.

Przeczytaj też: Mikroplatik w płucach żywych pacjentów. Naukowcy są zaniepokojeni

Zbieranie odpadów pozostawionych przez turystów to dodatkowe obciążenie finansowe dla miast. Koszt oczyszczania terenu ze śmieci kosztuje Gdańsk co roku kilka milionów złotych. – Ważne jest, abyśmy pamiętali o zabieraniu odpadów z plaży, a także ich prawidłowej segregacji. Najlepiej w ogóle zrezygnować z plastikowych słomek, torebek foliowych, jednorazowych butelek. Niezmiernie istotne jest zachowanie walorów Bałtyku i jego plaż dla przyszłych pokoleń, a to jest możliwe dzięki właściwym postawom prośrodowiskowym i kulturalnemu zachowaniu na plaży. Nie śmiećmy, nie wchodźmy na obszary objęte ochroną oraz uszanujmy prawa mieszkańców strefy brzegowej Bałtyku – powiedział prezes WFOŚiGW w Gdańsku, Szymon Gajda.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies