Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
HSBC miał zawiesić menadżera za prezentację. Oskarżał branżę o wyolbrzymianie ryzyka związanego z kryzysem klimatycznym

Nieuzasadniona, stronnicza i wyrachowana – taka jest zdaniem, Stuarta Kirka, polityka klimatyczna. Centrala banku najwidoczniej ma inny pogląd

Podczas konferencji zorganizowanej 19 maja br. przez „Financial Times” manager wysokiego szczebla banku HSBC, Stuart Kirk, zakwestionował konieczność prowadzenia polityki klimatycznej. Co istotne, przemawiał na konferencji FT Live Moral Money Summit Europe, podczas której oskarżył bankierów z banków centralnych i decydentów o wyolbrzymianie ryzyka finansowego związanego ze zmianami klimatycznym. „FT” podał, że Kirk został zawieszony w HSBC po swoim wystąpieniu. Jednak bank nie potwierdził tej informacji.

Przeczytaj też: Czym jest depresja klimatyczna - Green Podcast

Kilkunastominutowa prezentacja pod tytułem „Dlaczego inwestorzy nie muszą się martwić o ryzyko klimatyczne” Stuarta Kirka zawierała m.in. odniesienia do tego, że nakręcanie spirali strachu wokół kwestii klimatycznych niczemu nie służy. Przekonywał, że ludzie są w stanie dopasować się do warunków, w których żyją. Kpił z tego, że Miami może znaleźć się za 100 lat pod wodą, porównując miasto z Amsterdamem, który już się pod nią znajduje i według menadżera z HSBC, jest to bardzo przyjemne miasto. Sugerował także, że warto, aby instytucje i banki zajęły się palącymi sprawami, takimi jak inflacja, a nie potencjalnymi problemami, które wynikną dopiero za 20 czy 30 lat.

Przeczytaj też: Pięć polskich miast na drodze do neutralności klimatycznej

Rzecznik prasowy HSBC nie odniósł się do wygłoszonego stanowiska przez londyńskiego bankowca. Udostępnił jedynie oświadczenie dyrektora generalnego HSBC Asset Management, Nicolasa Moreau, który nazwał zmiany klimatyczne „jednym z najpoważniejszych problemów, z jakimi boryka się nasza planeta”. Dodał także, że HSBC Asset Management zarządza powierzonymi przez klientów środkami w sposób „przynoszący długoterminowe pozytywne skutki środowiskowe i społeczne”. Jednak, jak podaje „Financial Times”, zarówno temat, jak i treść prezentacji zostały zatwierdzone wewnątrz firmy.

HSBC w 2021 roku wspierał wciąż projekty wydobywcze, od lat jest krytykowany przez organizacje ekologiczne. Bank w marcu br. poinformował, że w 2023 roku opublikuje ogólnobankowy Plan Transformacji Klimatycznej. Plan ten ma zawierać ambicje w zakresie zerowej emisji netto oraz opisywać, jakie zmiany zachodzą w całym banku. Będzie się łączył ze strategią klimatyczną HSBC oraz celami na lata 2030 i 2050.

Całe wystąpienie jest

Zdjęcie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:HSBC_UK,_Ropergate,_Pontefract_(21st_June_2020).jpg

KATEGORIA
KLIMAT
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: KLIMAT, BANKI, ESG

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies