Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Stawiasz nowy dom? Zadbaj o sąsiedztwo pszczół i wmuruj specjalną cegłę, w której może powstać ul

Wszystkie nowe budynki w Brighton będą musiały zarezerwować miejsce dla najmniejszych lokatorów

W Brighton w Wielkiej Brytanii obowiązuje nowe prawo. Nakłada ono na budujących domy obowiązek umieszczania specjalnych cegieł z otworkami dla pszczół. Obowiązek dotyczy nowych budynków, które mają powyżej 5 metrów wysokości. Poza lokum dla zapylaczy nieruchomości muszą być też wyposażone w trzy domki dla ptaków. „Pszczele cegły” mają pozwolić owadom zimować w komfortowych warunkach, w sąsiedztwie ludzi.

Przeczytaj też: Obejrzyj nowy film Arte i zobacz co nam grozi jeśli wyginął pszczoły

Specjalne cegły-ule od zwykłych różnią się tym, że są w nich otwory różnej wielkości. Strukturą przypominają przez to szwajcarski ser. Skąd pomysł, aby budować domy z cegłami dla zapylaczy? Zaobserwowano, że pszczoły w okolicach Brighton chętnie budują gniazda we wnękach i spękanych fasadach starych budynków. Teraz będą miały bardziej komfortowe warunki. Ale nie są to jedyne działania, które lokalny samorząd podejmuje, by zadbać o bioróżnorodność.

Przeczytaj też: Zielone dachy ze zwolnieniem z podatku od nieruchomości - sprawdź czy także w twoim miescie

Budki dla ptaków, które także mają się stać obowiązkowym elementem nowej architektury, przewidziano z myślą o jerzykach, doskonale znanych również w Polsce. Te niewielkie ptaki przylatują co roku do Wielkiej Brytanii z Afryki. Są szalenie pożyteczne. Żywią się łapanymi w locie meszkami, muchami i komarami.

Ile kosztują domki i cegły-ule? Koszt domku to około 135 zł (25 funtów), a ceny „pszczelich cegieł” wahają się od ok. 30 zł do 160 zł.

Brighton znajduje się na południe od Londynu, nad kanałem La Manche. Jest popularnym wśród turystów miastem portowym i ważnym ośrodkiem akademickim na Wyspach.

Zdjęcie: mat. prasowe Green&Blue

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies