Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Global Trends Study 2021: rośnie znaczenie certyfikatów poświadczających realizację zrównoważonych celów rozwoju

Konsumenci w 2022 r. wybiorą przede wszystkim usługi i produkty marek zorientowanych nie tylko na przychody, ale też na dobro planety

Według twórców raportu Global Trends Study 2021 zmęczone pandemią społeczeństwo (polskie jak i globalne), będzie chciało się w tym roku skupić na zdrowiu psychicznym i w większym niż dotychczas stopniu będzie zwracać uwagę na działania podejmowania na rzecz dobra planety. Firmy, które zaangażują się w takie działania, jak wskazuje raport, mogą liczyć na zainteresowanie konsumentów, a ich produkty i usługi staną się opcją pierwszego wyboru.

Wzrośnie znaczenie certyfikatów

Jednocześnie wzrośnie znaczenie certyfikatów poświadczających transparentność firm i ich realne działania w kierunku realizacji zrównoważonych celów rozwoju. Chodzi o międzynarodowe certyfikaty, jak np. B Corp. Ich posiadanie będzie dla konsumentów - coraz bardziej podejrzliwych w zakresie greenwashingu - gwarancją jakości.

Przeczytaj też: Boczek z grzybów kulinarnym hitem

O certyfikat B Corp ubiega się m.in. firma Danone. – Tylko firmy, które są inicjatorem i katalizatorem pozytywnych zmian zdobędą zaufanie coraz bardziej świadomego i wymagającego konsumenta. Każdego dnia dążymy do tego, by oddziaływanie Danone na zdrowie ludzi i planetę było pozytywne – mówi Paulina Kaczmarek, kierowniczka ds. zrównoważonego rozwoju w grupie spółek Danone. Dodaje, że pokazują to starania firmy o uzyskanie certyfikatu B Corp.

Przedstawiciele ruchu B Corp w Polsce zwracają uwagę, że polscy konsumenci coraz częściej stawiają na droższe, ale za to ekologicznie certyfikowane produkty.

– Według tegorocznego badania FairTrade, nawet mimo pandemii COVID-19, konsumenci w Polsce coraz częściej sięgają po droższe, ale oznaczone certyfikatem ekologicznym produkty. Wzrasta też znajomość znaków certyfikatu i zaufanie do tego, co sobą reprezentują - podkreśla Paweł Niziński, prezes firmy Better i oficjalny przedstawiciel ruchu B Corp w Polsce.

- Można zaobserwować też rosnącą świadomość i przekonanie, że zakupowe decyzje o wyborze etycznych i ekologicznych produktów mają wpływ na kształtowanie rynku – dodaje.

Prognozowane trendy

Wśród trendów konsumenckich na ten rok eksperci wskazują m.in. mycie bezwodne (waterless cleaning). Wynika to z troski konsumentów o niknące zasoby wody pitnej na świecie, a także z chęci zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia wody.

Tendencja ta przełoży się na zmianę w dynamice konsumpcji żywności, przede wszystkim mięsa. Z przywołanych danych Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia wynika, że na przestrzeni ostatnich trzech lat sprzedaż roślinnych zamienników mięsa wzrosła niemal pięciokrotnie. Jednocześnie tylko w zeszłym roku sprzedaż surowego mięsa spadła o 7,5 pkt. proc.

Przeczytaj też: Zaprezentowano Zielony Plan Odbudowy

Inny wskazywany przez ekspertów trend to tzw. healthy indugence, czyli zdrowe życie, bez ryzygnacji z przyjemności. Z przytoczonych badań PwC („Global Consumer Insights Pulse Survey”, PwC 2021) wynika, że ponad połowa konsumentów, dostrzega związek między własnym dobrostanem, czyli samopoczuciem psychicznym i zdrowiem fizycznym, a życiem zgodnym z naturą. Konsumenci są coraz bardziej świadomi i chętniej wybierają produkty neutralne klimatycznie, czyli takie, których produkcja i transport nie wywierają negatywnego wpływu na środowisko.

Fot. Pixinio

KATEGORIA
STYL ŻYCIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies